| Tymycy a întrebat:

Cineva care a intalnit sindromul Raynauf, cea a mainilor si picioarelor reci, ce stiti despre ea, daca se agraveaza, si ce fel de metode sunt pentru a ameliora boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Cred ca vorbesti de sindromul Raynaud.este o tulburare ce afecteaza functionarea normala a capilarelor extremitatilor.mai frecvent intalnita la nivelu mainilor si mai putin la picioare. poate avea mai nulte cauze, cum ar fi artrita reumatoida sau lupusul etirematos.nu stiu sa existe un tratament specific, dar indicat este evitarea expunerii la frig si folosirea de unguienti[ex.lanolina].numai in cazuri extreme se pot folosi vasodilatatoare[medicamente]. oricum, cel mai indicat este sa te vada un medic specialist, pentru ca este singurul in masura sa vada care sunt cauzele si sa-ti recomande ce e de facut.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Sindrom Raynaud nu inseamna maini si picioare reci, ci consta in accese paroxistice (debut brusc) de paloare si cianoza (culoare vinetie a tegumentelor) localizate simetric bilateral la nivelul degetelor urmate de eritem (roseata). Aceste accese sunt precipitate de frig si tulburari emotionale si se amelioreaza la caldura. Pentru tratament se folosesc medicamente vasodilatatoare. Insa, trebuie investigat. Acest sindrom apare intr-o serie de boli precum lupus, sclerodermie, boala mixta de tesut conjunctiv, poliartrita reumatoida si altele. Ar fi bine sa mergeti la medic pentru consult si investigatii (medic reumatolog/internist). Multa sanatate! http://www.i-medic.ro/analize/test-anticorpi-antinucleari-ana

| Safire17 a răspuns:

Este doar o afectiune, nu o poti numi boala! Si eu aveam la fel, inca de cand eram mica (5 ani) si asa am si acum 11ani...deci... asta caut si eu, un raspuns

| Deelya a răspuns:

Circulatia periferica proasta.incearca ceva naturist gen ginkobiloba.

| AdrixNattyXoXoX a răspuns:

Http://www.eva.ro/......23719.html sper sa fie de folos!