| anonim_4396 a întrebat:

Iau anticonceptionale Yasmin, iar peste 2 zile merg la spital sa imi fac analizele. Intrebarea mea este, pot anticonceptionalele sa schimbe rezultatul analizelor? Sau, prin analizele de sange si urina, se poate afla ca iau anticonceptionale? Astept un raspuns, va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, pot influenţa rezultatele la unele analize şi se poate afla că iei AC!

"Teste de laborator :
Dacă aveţi nevoie de un test de sânge, spuneţi medicului dumneavoastră sau personalul de laborator că luaţi comprimate contraceptive, deoarece acestea pot afecta rezultatele unor teste."

SURSA - Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685&ID=33678

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Da, sunt anumite analize care le influențează. De exemplu neutrofilele scad.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Nu-i nevoie să postezi de două ori aceeaşi întrebare, încarci server-ul inutil.
Ţi-am mai răspuns odată!
Te pup!

| lolylolypops a răspuns:

Nu se poate afla neaparat ca iei conceptionale, se poate(pot) afla, depista substanta(substantele)care sta(stau)la baza anticonceptionalelor.De obice nu prea schimba aceste anticonceptionale rezultatul analizelor. Sper sa fii bine si sa te insanatosesti!