Întrebare recomandată | wolder a întrebat:

Problemele mele sunt legate de menstruatie si de acnee! Daca ati luat Yasmin puteti sa-mi spuneti daca v-ati simtit rau?

Am 16 ani si de acum 3 ani n-am reusit sa scap de acnee, am mers de foarte multe ori la dermatolog si nu am rezolvat nimic. Cremele/lotiunile nu au ajutat, iar pastilele pe care mi le-a dat mi-a adus dureri de stomac fara niciun ajutor. Am ajuns dependenta de fond de ten, nu pot sa ies din casa nemachiata, am o problema cu asta: simt nevoia ca mereu sa fie acoperite cosurile sa nu fie atat de proeminente. Stiu ca nu e bine sa le acopar ca mai rau le fac si-mi dauneaza tenului, dar NU pot sa renunt la fond de ten. Cu singuranta cand imi vor trece aceste invazii de cosuri si-mi voi vedea fata curata atunci nu va mai fi nevoie sa ma machiez.
Iar problema cu menstruatia e ca am DURERI INGROZITOARE care ma pun la pat o zi sau doua si nu pot merge la scoala in starea aia. O asistenta mi-a recomandat sa iau calciu timp de 10 zile inainte sa-mi vina, am de gand sa-mi intreb ginecologul daca e bine sa fac asta, dar va puteti spune parerea, daca ati facut asa si v-a ajutat.
Acum partea cea mai importanta... Ginecologul mi-a prescris anticonceptionalele Yasmin! Nu am luat niciodata anticonceptionale si nu vreau sa iau tinand cont de faptul ca n-am nevoie de o astfel de protectie (prefer prezervativul) si pentru ca din cate am citit pe net, am auzit de pe la rude, anticonceptionalele te pot da peste cap, iti dau multe modificari in organism si te pot face sa nu te simti tocmai bine. Si dupa ce am citit acest articol am zis clar NU le iau:
http://healthy.kudika.ro/......lelor.html

Dar pentru ca ginecologul mi-a spus ca asa mi se pot rezolva problemele pe care le am m-am gandit sa le iau timp de o luna, daca nu ma simt bine ma intorc la ginecolog ii zic ce am si ii spun ca nu vreau sa le mai iau. Inca ceva, trebuie sa iau de astazi pastila si luni ma duc sa-mi faca analize la sange, are ceva daca incep sa iau pastila? Pe prospect scrie ca poate modifica rezultatul analizelor de sange. ce sa fac?
Multumesc! Chiar am nevoie de sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu are rost sa iei doar o luna, vei vedea efecte dupa 6 luni de tratament.Anticonceptionalele modifica analizele dupa luni de tratament, nicidecum dupa 4 zile. Daca ai de facut analize hormonale, ar fi bine totusi sa incepi administrarea lor de luna urmatoare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tratamentul cu anticoncepţionale se face MINIM 3-6 luni!

NU se văd efecte după doar o lună.

Le iei aşa cum ţi-au fost prescrise.

Toate cele bune.

| wolder explică (pentru bursuc001):

Am inteles asta dar daca ma simt rau le voi intrerupe dupa o luna.

| bursuc001 a răspuns (pentru wolder):

Dacă simptomele/efectele adverse sunt suportabile, atunci continui tratamentul!

Dacă efectele adverse sunt mai grave, atunci le întrerupi, dar cu aprobarea medicului care le-a prescris.

O seară plăcută.

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Daca medicul ginecolog ti-a dat acest medicament nu de nebun l-a dat, fiind necesare pentru problema ta cu acneea.
Durerea menstruala este normala, cat despre lipsa calciului, consuma mai multe lactate, sau, sa-ti recomande medicul un calciu (In functie de lipsa)de preferat intravenos. (Este mai eficient)

Sanatate!