| Mirabella95 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care stiu sigur doar. Mama mea sufera de insuficienta cardiaca, mai exact arterele inimii sunt infundate si inima nu pompeaza sangele asa cum ar trebui in restul corpului. Am fost la medic urmeaza si tratament medicamentos insa mai voiam ca pe langa dieta bineinteles si tratament sa urmeze si ceva un leac naturist acasa care da roade mai repede. Pe net am gasit un leac din ghimbir, lamaie, usturoi si miere si 2l apa. Maruntite in blender si apoi fierte.Sa bea o cana pe zi. E ok asta? Sau stiti un alt leac mai sigur? Ca sa ii desfunde acel colesterol din artere. Dau funda. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cumperi ceai la cutie, care nu este bagat in plicuri.
Dozajul este de 2 linguri cu varf de ceai pse la oparat in 1 litru de apa fierbinte.
(dupa ce apa a intrat in clocot si l-ai luat de pe foc, pui in ea 2 linguri de ceai, amesteci bine si pui un capac deasupra)

Cand ceaiul s-a racit, se toarna o cana strecurata (250 ml) si se bea fara indulcire. Are gust neutru.
Restul ceaiului ramas se lasa in oala sub capac si se bea din el si in urmatoarele 3 zile, dupa care se mai prepara un rand. Se pot bea si mai multe cani pe zi, in perioadele dintre doua mese.

Nota:
Acest ceai (de Coada Calului), baut in cantitate mare (3-4 lirii pe zi, timp de 1-2 zile) dizolva foarte eficace pietrele si nisipul de rinichi!
Eu personal am scapat de o operatie programatapentru eliminarea unei pietre relativ mare (8mm), blocat in vezica. Dupa acest tratament (6 litrii baute in timp de 2 zile) n-a mai ramas nici urma de sedimente in analiza de urina!

8 răspunsuri:
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Nu cred in leacuri, doar medicina

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă renunță la alimentele care conțin colesterol, adică toate produsele animale, și trece la vegetarianism cam 90% sau total, se ameliorează în 3-6 luni. Dar nici uleiul și nici proteinele vegetale în exces, deci un regim călugăresc. dar adoptat treptat, căci brusc și așa corpul suferă. Se începe cu post miercuri și vineri.

| Furnicuta000 a răspuns:

Mama ta e supraponderala? Daca da, ar trebui sa slabeasca si starea ei se va imbunatati.

| Yuoia a răspuns:

Cati ani are mama ta? Cu unele produse s-ar putea sa-i faci mai rau. Adica repari una si strici doua.
Venele nu se "desfunda" cu detergent fie el si din usturoi (vezi ca face rau la ficat). Ca sa scada colesterolul, va trebui sa renunte definitiv la grasimi de orice fel pentru un timp. Si dupa aia, sa nu mai foloseasca niciodata grasimile hidrogenate (margarina de exemplu) si alimentele ce le contin (cum ar fi branza topita) sau alte grasimi sintetice.

Bula
| Bula a răspuns:

Baut zilnic cate o cana de ceai "coada Calului". In timp de un jumat de an se spala caile arteriale de depunerile de calciu si de colesterol.

In acelasi timp, sa consume alimente naturale (nu procesate cu chimicale) si mancaruri cu grasime redusa.

Cura face minuni, mai ales la persoanele care au trecut de varsta a 2-a (peste 50 ani), dar nu numai: tensiunea arteriana revine la normal, dispar eventualele probleme la nivelul rinichilor, fiarei, ii revine "cheful la viata".

| Mirabella95 explică (pentru Yuoia):

51 ani

| Mirabella95 explică (pentru Bula):

Deci ceai pliculete sau de care? 1 cana pe zi?
Ms

| VasileDumitrescu a răspuns:

Coenzima Q10 este benefica pentru insuficienta cardiaca.

citeste mai multe aici : https://nootropiceromania.com/......e-adverse/