| anonim1 a întrebat:

Bună ziua, am 34 de ani, 1, 75m, 95 kg,nu am fumat niciodată,nu alcool, nu cafea, la analize colesterol total 180, colesterol bun 50, colesterol rau 130, trigliceride 70, glicemia 100.As putea sa am arterele coronare infundate la inima? Am făcut 3 ecografii dopler,dar nu au zis nimic doctorii,la ekg am brd minor,o zis doctorii ca aia nu ii o problema,am asa o senzație de disconfort în piept,uneori parca obosesc mai repede,am și câte o palpitatie(o cunoștință care lucra în Germania i-am trimis analizele și o zis ca palpitatia aia ii extrasistola și nu ii periculoasa,el ii medic chirurg), condiție fizica nu am aproape deloc, tot timpul ma gândesc ca am probleme cu inima. Ce am observat în repaus pulsul ii 65-70 batai pe minut, dacă ma deplasez creste la 80, dacă lucrez ceva, am o activitate creste la 90, poate și 100 cateodata, asta ma îngrijorează foarte tare, tot timpul is cu pulxiometrul pe deget sa vad bataile inimii, tensiunea ii buna, media 125 /80. Nu mai am liniște, numai la puls ma gandesc si ca am probleme cu inima, ca mor. Ma mai calmez când iau câte o jumate de alprazolam sau mai iau câte un extravalerian cardio, la ecografia dopler se vad arterele coronare dacă îs infundate? Mi-e frica acum sa nu am artere infundate la inima

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iarta-ma ca-ti spun in fata, dar esti mult prea gras pentru varsta si inaltimea ta.
La 1.75m trebuii sa ai maxim 75kg.
Inima ta este infasurata in grasime si de aceea "trage" atat de greu, dar inca nu ai boli de inima, doar sendentarisumul si mancarea de calitate proasta sau prea multa.

Este vremea sa-ti schimbi viata si sa renunti la obiceirui proaste si mancarea proasta, apucandu-te de sport, ca esti prea tanar sa declansezi boli de inima, ficat, diabet samd.
sanatate multa!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adică tu te îngrijorezi că ai pulsul normal?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

, ce am observat în repaus pulsul ii 65-70 batai pe minut, dacă ma deplasez creste la 80, dacă lucrez ceva, am o activitate creste la 90, poate și 100cateodata, asta ma îngrijorează foarte tare.
Nu ai de ce. Un puls de 65-70 în repaus este absolut normal. Când execuți o activitate, este normal ca pulsul să crească automat, căci ai nevoie de mai mult oxigen și glicogen în țesuturi și organe. Iar dacă ai avea artere înfundate la inimă, aceasta ar provoca infarct cardiac cu moartea mușchilor inimii urmat de deces. Astfel d-ta suferi de frica de boală. Nu ai nimic, căci dacă ai avea, s-ar vedea pe ekg.

| dullcat a răspuns:

Aici nu exista medici, iar eu consider ca nu te ajuta cu nimic presupunerile unor oameni straini in situatia ta.

| lpavel a răspuns:

N-ai nimic, ție doar ți.e frica sa nu îmbolnăvești și îți creezi tot felul de scenarii...

| carevaescu a răspuns:

Esti supraponderat, dar in mare sanatos. E timpul sa slabesti pana la un bmi sanatos (gasesti online calculatoar) si sa ti incepi activitatea fizica. De la varsta ta panta e descendenta, asa ca nu e o idee rea sa incepi acum.
Incepe lent

| dullcat a răspuns (pentru carevaescu):

Supraponderal e mai jos decat obezitate, adica un pic mai bine, dar introducand informatiile lui aici https://www.nutrilife.ro/calculatorul-greutatii-ideale/
rezulta
IMC = 31.02 kg/m2 (Obez clasa I)
Interval IMC normal: 18.5 - 25 kg/m2
Intervalul normal al greutatii pentru inaltime: 56.7 - 76.6 kg

| carevaescu a răspuns (pentru dullcat):

Ai dreptate.
Eu as incerca sa ma aflu la mijlocul acelui interval, adica cam 66kg.

| KovacsB a răspuns:

Practic cari permanent un rucsac cu vreo 20kg de grasime.
Daca mai ai si vreo 3-4 doze de minune a tehnicii in tine mai bine te apuci de fumat si de baut ca de femei cred ca vezi doar in poze ca-ti creste tensiunea daca te apropii prea mult de ele.

| Xox0 a răspuns:

Daca nu ai condiție fizica deloc, e normal sa ai probleme cardiace.

| BreabanDaniel a răspuns:

Eu nu sunt în măsură să vorbesc despre medicamente dar pot să-ți zic sa faci post negru doar apa sau daca apa e prea puțin ceaiuri din plante și ai să vezi că nu mai ai nevoie de medicamente. Postul negru poți să-l faci oricând de cate ori vrei eu gratis și sănătos