| doreal a întrebat:

Buna TPU happy. Am o mica mare problema. Imi tremura foarte tare mainile (prea tare ) cand fac un lucru nou, sau sunt intr-o incapere noua, cand sunt sub stres. Si cand ma cert cu alte persoane. -_-

Care e cauza? Ce as putea sa fac sa nu mai tremur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Croampa a răspuns:

Din cauza stresului reactionezi asa, incerca sa te gandesti la altceva cand faci un lucru nou.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Rainmaker a răspuns:

Buna doreal!
Problema ta este foarte grava si suparatoare.Trebuie neaparat sa soliciti medicului de familie o trimitere la un specialist neurolog.Cauzele pot fi multiple dar eu cred ca la tine este vorba despre o lipsa foarte mare de calciu care medical se numeste "spasmofilie".Se trateaza, mai ales cand este identificata la o varsta ca a ta.

| doreal explică (pentru Rainmaker):

Poate sa fie si chestia asta deoarece cand eram mica am avut lipsa de calciu si a trebuit sa iau pastile.

| SmQaLeXuTzz a răspuns:

E pe baza de stres. Incearca ca atunci cand faci un lucru nou sa iti stapanesti emotiile.