| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica mare problemuta. Vara trecuta am slabit cam 15kg, cu tot felul de diete (cu varza, cu fructe, cu sucuri, dukan) si cate si mai cate. Da m-au ajutat, dar nu am stiut cum sa ma mentin si am reusit sa le pun pe toate inapoi. Tin sa mentionez ca nu imi place sportul si nici nu as vrea sa mai tin diete, pentru ca sunt convinsa ca dupa ce le termin o sa ma ingras la loc. Tocmai de aceea mi-am comandat cartea cu Paul Mckenna, am citit-o, dar nu sunt prea convinsa. A incercat cineva programul sau, a functionat si daca da, cat ati slabit si in cat timp?
Funda pentru cel mai sincer raspuns! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu am citit nicio carte de dieta, etc, dar dar eu manac sanatos si cat de cat regulat, si te-as sfatui sa faci si tu la fel.
Deci eu te-as saftui sa slabesti sanatos, cu o alimentatie echilibrata si cu cele 3 mese pe zi care sunt sfinte, daca sari peste mese, te ingrasi deoarece organismul are tendinta sa cera mult mai mult dupa o perioada de infometare.
iar daca ti o dieta asa de stricat o sa iti strici organimul pentru ca nu i dai nutrietii necesari pentru a se dezvolta corect.
Incerca sa mananci sanatos. Sa ai cele 3 mese, cea de dimineata sa fie cea mai bogata caloric si cea mai diversificata ( paine, oua, branza, ceai, lapte, orez, fructe), cea de pranz ceva mai usora ( supa, ciorba, gratar *din legume, vita, pui, curcan, peste*, linte, fasole), iar seara, o salata in principiu, si cina sa fie pana pe la 19).
Intre mese principale poti sa iei si gustrari ( doar dupa cea de dimineata si dupa amiaza), constand in fructe.
Masele sa nu inclda prajeli, prea multe paste, sau dulciuri.
Si sa bei cel putin 2 l de lichide ( de prefera apa, nu suc, daca doresti sucuri, iti faci freshuri de fructe acasa, neindulcite). Si mult sport, alergat, mers pe bicicleta, sarit coarda, aerobic ( nu e greau sa sari coarda sau sa alergi un pic, corpul are nevoie si de miscare pentru a arde caloriile din macarea pe care tu o manaci, ele daca nu sunt arse, se depun, deci te alegi cu grasime, si celulita, plus ca daca o sa ai muschi, muschi ard grasimile, deci o sa slabesti mult mai usor)

| DeniiMT a răspuns (pentru LaLaura):

Mersi pentru sfaturi, sper sa le pot folosi. Multi :*

| LaLaura a răspuns (pentru DeniiMT):

Nu ai pentru ce, eu asa ma mentin, bine uneori mai fac mici excese, in special de dulciuri, mai ales vara.
Sper sa mearga si la tine, si incerca sa manaci cat mai diversificat

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Marea ta problemă este că nu ai reușit să ÎNVEȚI să mănânci!
Te-ai prins în propria ta capcană.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna
sincer trebuie sa megi la un medic specialist pentru a vedea daca este nevoie de o dieta, si in caz ca este nevoie, medicul respectiv iti va recomanda o dieta adecvata.
O zi buna.

| DeniiMT a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si probabil o sa imi dea un regim strict bazat pe vreo 800-900 de kcal, si dupa raman si cu banii cheltuiti pe produsele "binefacatoare", si cu kilogramele recuperate? Nu mersi.

| Barbu_Alexandru_Marian_1994_L8eY a răspuns:

Salutarewinking... eu de exemplu mi-am cumparat o bicicleta, ies afara si ma plimb, incerc sa nu mai mananc seara, imi fac ceai in loc de suc...