| Joker3134 a întrebat:

Dacă ai o lună de când ai facut sex dar protejat si nu ai febra nici dureri musculare nu ai hiv, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Trebuie sa treaca minim 6 luni si apoi sa faci Elisa si Western Blot. Ce descri tu ar putea fi si simptome de gripa de ex... nimeni nu pune un diagnostic de hiv doar pe simptome. Mai degraba in prima faza sunt simptome ca de raceala

Bula
| Bula a răspuns:

HIV se poate identifica doar prin analiza de laborator.
Daca ai facut sex protejat (cu prezevativ), atunci sansele sa iei hiv sunt minime.
Poti avea febra- si dureri musculare si de la alergare fortata, fara sa ai HIV.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

HIV are ca simptoma imbolnavirea tot mai deasa, cu boli de altfel aproape nesemnificative (de exemplu gripa etc.) la care organismul obisnuit este rezistent (ataca sistemul imunitar).
Aceste simptome pot aparea dupa ani, iar pana atunci boala este in stare latenta, dar transmisibila.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Infectia cu HPV sau virusul Papilloma-Umana este una dintre cele mai frecvente boli cu transmitere sexuala, deoarece se poate lua si chiar daca folosesti prezervativul
Chiar daca riscurile sunt mai mici, gonoreea, hepatita A sau C ori virusul HIV pot fi transmise chiar daca folosesti prezervativul daca intri in contact direct cu rani, sange sau secretii ale persoanei infectate.

| Țoglă a răspuns:

Nu

| gogu220 a răspuns:

Măi copii.
Mai lăsaţi telefoanele şi mai puneţi mâna pe o carte de specialitate. Nu are nici o legătură febra şi durerea musculară cu HIV-ul. Stai liniştit că nu ai nimic.
HIV iei dacă bei cola cu paiul sau lingi acadeaua fără să scoţi ţipla.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Iei hiv dupa fiecare sex protejat, chiar daca persoana cu care ai facut sex nu e deja infectata cu hiv/sida

PE BUNE?!?
chiar poti pune HIV dupa "sex protejat"?!?
cred ca esti paranoic maniac... SINCER!

| Rhea44 a răspuns:

In mod general HIV ul se ia doar prin contactul cu sângele dar și prin sex

| Anonim1124 a răspuns:

Avand in vedere ca e protejat, nu o sa ai niciun fel de boala. dar sa presupunem ca nu a mers prezervativul si daca te mănâncă in zona genitala dupa 2 săptămâni si ai febra da, atunci ai hiv

| suntserios a răspuns (pentru Anonim1124):

Serios? De la o febra si la o mancarime ai pus tu diagnosticul de hiv? wtf