| Dulcika_8604 a întrebat:

am o nepoata care saptamana viitoare face un an si nu are inca nici un dinte... aveti idee de ce? Help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

E posibil ca un copil sa nu aiba nici un dintisor pana la un an iar altul sa se nasca cu unu sau doi.Ei apar atunci cand sunt pregatiti. Aparitia lor nu depinde nici de cat de bine mananca nici de dezvoltarea fizica nici de cat de sanatos este copilul.Cauzele intarzierii ar fi o nastere prematura, rahitismul daca copilul nu primeste zilnic dela varsta de 2 saptamani vitD, sub forma de picaturi.Un consult stomatologic este necesar pentru a va asigura ca dintisorii vor erupe de la sine.

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Lipsa de calciu ar putea fi una din cauze.

| bks9900 a răspuns:

Sa consulte un medic specialist stomatolog in pedodontie. Funda?

| lorelore a răspuns:

Unora le creste mai repede altora mai tarziu..nu iti face griji