| MmarinaMadalina a întrebat:

Am o porblema.ca sa zic asa...deci de la un timp ma enervez foarte repede. din orice lucru. Uneori cand ma enervez pe o persoana si sunt si alte persoane in jur ma enervez si pe ele.Nu stiu ce sa intampla.Nu stiu daca are solutie aceasta problema dar daca are va rog sa ma ajutati. Funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AcI a răspuns:

Esti irascibil happy
Si eu am enervez foarte repede happy dar am reusit sa ma stapanesc happy

Iti recomand sa faci niste lectii de autocontrol
Sau daca esti inca la scoala du-te la psihologul scolii si spune-i de problema ta ca te ajut cu mare placere o sa iti dea niste ghestionare de completat nu e mare chestie si nu e nici o rusine happy
Sau daca nu iti recomand plimbarile prin natura sau ce te relaxeaza pe tine happy

7 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Pastilele in nici un caz!

O sa-ti fie greu la inceput, dar rezultatele vor apare...

Ce motive ai sa te enervezi usor?

Ce rezolvi daca te enervezi usor?

Ce ai fi facut in locul celor pe care te enervezi?

Merita sa te enervezi?

Daca vrei sa spui STOP una din sugestiile mele ar fi sa incerci sa-ti intelegi propriile actiuni si sa intelegi ca nu rezolvi absolut nimic daca te enervezi!
Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa citesti putin despre Inteligenta emotionala pentru a intelege mai bine ce se petrece cu tine!

Probabil ca asta e felul tau de a fi, cum spune cineva mai sus(eu nu cred), dar asta se rezolva intelegand ca nervii nu duc nicaieri ci doar la propria distrugere.

| ganton a răspuns:

Esti nebuna.

| r0xyna a răspuns:

Du-te la un phsiholog...sau gandeste la ceva frumos, calm, linistit, icearca sa te gandesti ca daca te vei mai enerva se vor intampla lucruri rele... sper ca ti-am fost de folos, oarecum :*

| YourAngel a răspuns:

Pentru inceput
Incearca sa iti pastrezi calmul, oricat de mult te-ai enerva nu are sens, problemele se rezolva si fara sa te agiti atat de tare.
Gandeste pozitiv
Nu te lasa inflentat/a de celelate persoane din jur care vor sa-ti faca rau sau te agita din nimic
Nu te aprinde repede, si nici usor din nimicuri
Incearca sa evaluezi situatia pana ajungi la un raspuns corect
Gandeste inainte de a face ceva, cantareste in balanta
Identifica situatiile care te fac sa-ti pierzi calmul. Poate fi traficul infernal, colegii de munca sau cat de greu se misca copiii dimineata cand trebuie sa iasa pe usa. Descopera cauzele si concentreaza-te pe mentinerea calmului in acele momente ale zilei.
Gaseste lucruri care sa iti distraga atentia. Tine cu tine o carte, sau un ziar, sau pune-ti un joc pe telefon. De cate ori simti ca te vei enerva, foloseste-le pentru a-ti distrage atentia.
Numara pana la 10. Probabil ca ai auzit sfatul asta de zeci de ori, dar este adevarat. Pana cand ai terminat de numarat in gand, starea de enervare va fi scazut atat de mult incat nici nu vei mai sti ce te-a enervat (ei, nici chiar asa, dar oricum).

Sper sa te ajute sa treci peste aceste crize! Bafta in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de un tratament pentru calmare, du-te la medic

| iacobitza a răspuns:

Oiate nu dormi bine noaptea sau esti strasata de vreo problema incearca sa bei ceai de tei seara si cand esti nervoasa numara lana la 10 happysper ca te-am ajutat

| sburlea a răspuns:

Pai si eu am inceput sa ma enervez printr-a treia dar mi-a trecut la sfarsitul anului.nu trebuie decat sa stai in preajma prietenilor care nu te sacaie si vezi daca s-a schimbat ceva in viata ta de cand esti asa de sensibila.incearca sa te relaxezi