| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.Acum 2 luni mi-a aparut intre sâni o pata mica rosie, ma mânca apoi s-a întins si pe sub sâni. (ma gandesc ca este din cauza lotiunii de corp) Si acum mi-a aparut si pe gat si ma mănânca foarte tare si mi se exfoliaza si pielea...Stiti ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de aspect şi de simptomatologie!

În mod evident, este vorba de o afecţiune dermatologică ( probabil o dermatită ), dar pot fi diverse posibilităţi...
Cel mai probabil, este vorba de pitiriazis/tinea versicolor :
http://www.sfatulmedicului.ro/......color_1350

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru stabilirea/confirmarea diagnosticului prezumtiv şi tratamentul adecvat.
Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

1 răspuns:
| Pirciu_Emanuela_Florina_2000 a răspuns:

Nu stiu ce este, dar cel mai bun sfat. Du-te la medicul de familie sau fa-ti un control cat poti de repede. Asa ii aparuse si bunicii pe corp, a fost din cauza unui gel de dus.Ce sa zic. cel mai indicat e sa mergi la un doctor!