| Goddessss a întrebat:

Am o problema... Am avut o entorsa de gradul 2 in decembrie 2017. Am stat cu piciorul în ghips 3 săptămâni. Ok... Chestia asta a trecut, am refăcut înapoi sport si mi-am continuat viață ca și cum nu ar fi fost nimic.

Acum o lună am plecat cu ai mei la un grătar. Acolo era un deal și am zis că vreau sa alerg. Menționez că am alergat destul de tare și iarasi am făcut o entorsa tot in acea zona(genunchi, piciorul stâng) am stat 2 săptămâni cu orteza.
Faza nașpa e că încă merg puțin ciudat, nu pot urca scările normal(schiopatez ușor)după atata timp și vreau să știu dupa cat timp trece că sa fie ca la început.
Medicul ortoped mi-a spus sa fac exerciții că să îmi recapăt înapoi mușchii(piciorul stâng nu are forța ca celălalt)
Întrebarea mea este: Este adevărat că nu o sa mai fiu că înainte și că nu o sa mai pot sa alerg rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este adevărat.
Dar ca să fii ca înainte trebuie să faci.
- exerciții regulat, dacă se poate sub supravegherea și îndrumarea unui kinetoterapeut sau medic de medicină sportivă,
Dacă nu, făcute de tine, judicios și progresiv.
- balneologie, sau la un cabinet sau spital de recuperare medicală, sau la tine în baie.
- dietă adecvată, găsești pe net variante, să nu îți dau eu să mă refuzi. ți-o faci singur.

| Goddessss explică (pentru sadrian46):

Îți mulțumesc frumos pentru răspuns.
Da sunt la dieta( nu neapărat că sunt grasa, dar am vrut sa schimb cv la mine). Am fost la medicul nutriționist și ce îmi dă el funcționează.
Chestia era că pentru mine sportul e foarte important și dacă nu îmi rezolv chestia asta cu genunchiul o sa fiu extrem de tristă.
Îmi trebuie cv timp...

| sadrian46 a răspuns (pentru Goddessss):

Am spus că o să o rezolvi, cu răbdare.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu e adevărat, dacă respecți indicațiile medicului, faci exerciții regulate sub supraveghere atunci problemele vor dispărea.