| anonim_4396 a întrebat:

am o problema: când stau pe scaun sau in pat, simt în tălpi o căldură foarte deranjata, apoi am niste furnicături, iar când fac sport sau alerg mă doare foarte tare talpa piciorului. Uneori simt și acele furnicături și în palme până la degete, dar mai rar. Ce poate fi având în vedere că sunt multe boli cu aceste simptome?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Cel mai indicat este un bilet de trimitere de la medicul de familie pentru consult medical neurologic.
Furnicăturile de obicei dacă se manifestă pe întreg corpul la membre, arată că există o problemă neurologică.
Sănătate!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai? Esti fată sau baiat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și pe mine ma doare da pornește de la sciatica la tine e vb de altceva mergi la medicul de familie îți va da trimitere probabil la un neurolog, nu amână vizita la medic ca se poate agrava.

| AwGenetix a răspuns:

Asa cum ai spus, sunt multe boli cu aceste simptome. ce raspuns ai vrea, o lista intreaga cu toate bolile posibile? pot doar sa-ti spun ca adesea sunt carente de magneziu. daca te-o ajuta cu ceva asta nu stiu, dar nici intrebarea nu poate suporta un raspuns de TPU. adica, ma gandesc ca nu te asteptai sa posteze cineva manuale intregi despre cauze posibile.

Poti incerca sa bei ceva Magnerot, ca rau nu face. Si o pastila pe zi de Alanerv dar nu mai mult de 5 zile. Ambele sunt oarecum vitamine nu pot sa-ti faca rau in 5 zile. Daca nici o ameliorare, poate te gandesti sa mergi la medic, ca nu se lasa mai mult decat niste analize si un tratament.