| Matei1743 a întrebat:

Salutare, va urma un mesaj lung cu multe detalii importante. Și sper sa ma ajutați. Sunt un pic panicat.

Am 15 ani și de câțiva ani am piciorul coborât, practic doar atunci când stau in picioare și merg nu am scobitura aia de la talpa pictorului, dar atunci când stau pur și simplu stau in pat sau când nu ating cu picioarele de pământ am acea scobitura, ceea ce inseamna ca am un picior "flexibil", cred ca se numește platfus, nu am niciun diagnostic. Am înțeles ca la copii e o chestie normala pana in 8 ani când piciorul se formează complet.

Am fost la un doctor acum 2 ani și mi-a spus sa port niște inserții toată viața in pantofi făcute pe loc pentru forma pictorului meu. Și ca forma piciorului nu se va mai corecta niciodată. Nu mi-a recomandat sa fac operatie. Tot ce știu e ca înainte sa port acele inserții simteam niște mici dureri sau jenări atunci când veneam de la școala pe jos (2 km) sau atunci când făceam efort fizic care cuprindea și alergarea. Acum cu inserțiile nu mai simt nici un fel de durere doar atunci merg sau alerg foarte mult, ceea ce e bine. Și știu ca ele sunt făcute sa amelioreze durerea nu sa schimbe forma piciorului.

Ce vreau eu sa știu:

1. Cu sau fără aceste inserții îmi este frica ca corpul meu sa nu se deformeze in timp adică scolioza sau alte chestii. Pentru ca eu deja stau puțin cocoșat dar nu știu dacă e din cauza piciorului sau din cauza ca am stat mult pe scaun in fata calculatorului.

2. Îmi este frica mai tare de aceasta perioada de pandemie din cauza faptului ca nu mai pot merge cu pantofii si sunt nevoit sa stau doar in casa si mergând doar in șosete. Și nu știu ce se pote întâmpla dacă nu mai port pantofii timp de mai multe luni sau când va dura pandemia.

3. Nepurtând pantofii in timp ce fac exerciții fizice se poate agrava situația? Pentru ca îmi place sa fac sport acasa mai ales in situatia asta. Nu știu dacă are vreo relevantă faptul ca manac foarte sănătos și beau multa apa.

4. Exista vreo metoda de corectare a formei piciorului la vârsta asta cu multa munca și fără operatie? Am văzut pe net multe exerciții pentru picior dar nu știu dacă sunt făcute sa amelioreze durerea sau sa corecteze forma.

Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Tian44 a răspuns:

1. Daca simti ca atunci cand stai in picioare, piciorul respectiv te inclina spre o parte sau alta, da, te afecteaza, daca nu, nu.

2. Poarta pantofii in casa. curati si aia e.

3.Nu are nicio releventa ca mananci sanatos, poarta pantofii permanent. (eu asa as face ca sa nu risc)

4. Poarta pantofii cat mai mult, intereseaza-te mereu de exercitii de corectare a formei si cauta mereu doctori/terapeuti care te pot ajuta! Fa tot ce e necesar, esti tanar si nu poti trai cu defecte majore deja...