| Camelutsaa a întrebat:

Buna,TPU. Am o problema ce nu imi mai da liniste. Acum aproape o luna am fost cu prietenul meu la mare si tocmai eram pe ciclu (de pe 8 pana pe 11 a tinut si la mare am stat de pe 10 pana pe 16). Am facut dragoste si de vreo cateva zile merg putin mai des la baie, si parca am niste stari de greata. Acum 2-3 saptamani am facut un test de sarcina si nu aveam nimic. Am facut si ieri unul si la fel,nu am nimic. Astazi mi-a venit si ciclul(mie imi mai intarzie cateodata, alteori imi vine mai devreme)... insa mi se pare imi curge putin...culoarea este rosie, insa inainte imi venea mai mult in primele zile. Credeti ca este vorba de o sarcina? M-am gandit ca dupa ce imi trece ciclul acum, sa mai iau un test. Ce parere aveti? Are ceva daca testul l-am facut ieri si azi mi-a venit ciclul? Si la cat timp dupa menstruatie mai pot lua un test ca sa fiu sigura ca nu am nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Din moment ce ti-a venit ciclul, nu e cazul sa te ingrijorezi in privinta sarcinii, mai ales ca multiplele teste de sarcina ti-au aratat rezultate negative.
dar, pentru linistea ta, mai ia un test de sarcina dupa ce se termina ciclul, cu toate ca ma indoiesc ca e nevoie.
starile alea de greata vin uneori si de la stresul gandului ca ai fi (de la anumite probleme de stomac sau de ficat), la fel si vizitele dese la baie.
sau, pot avea alta cauza, ai o infectie urinara sau ai baut mai multe lichide.
deci, chill...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat ce era mai IMPORTANT : dacă ai făcut sex NEPROTEJAT!

Bănuiesc că DA ( altfel nu-ţi puneai aceste întrebări )...

Dacă ai noroc, atunci vei "scăpa"/ai "scăpat" de o eventuală sarcină happy

Faptul că mergi "putin mai des la baie" - bănuiesc că urinezi des ( şi slab cantitativ/puţin ) - poate indica o răceală abdominală/cistită.

Faptul că ai "niste stari de greata" poate avea cauze digestive sau e doar IMAGINAŢIA ta ( din cauza STRESULUI privind o eventuală sarcină )...

Testul de sarcină făcut acum 2-3 săptămâni NU a fost concludent deoarece l-ai făcut prea DEVREME!

Testul făcut "ieri" este concludent, dar trebuie CONFIRMAT de încă un test ( făcut CORECT, aşa cum îţi explicam într-un răspuns anterior ) pe care îl vei face la 2-3 zile după terminarea menstrei!

NU are nimic că ai făcut testul şi în ziua următoare a venit menstra - rezultatele testului NU sunt influenţate de acest aspect.

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Nu stiu parerile celorlalti care vor scrie dar eu din cate stiu o data ce iti vine ciclu inseamna ca nu esti insarcinata.De obicei la femeile insarcinate timp de 9 luni nu le vine cilcul.Deci daca tu zici ca ti-a venit menstruatia eu nu cred ca ai pentru ce sa iti faci griji.

| IngerCazator a răspuns:

Buna. daca ai faut 2 teste de sarcina si nu tiau iesit pozitive stai linistita nu esti insarcinata, plus ca ti-a venit ciclul...
Iar chestia ca te duceai des la baie si tea fost greata am patit si eu si credeam ca sunt insarcinata dar am citit pe net ca uneori apar doar ca sa te sperii putin daca ma intelegi... nu prea imi gasec cuvintele acum ))
oricum poti sa mai faci un test de sarcina, dar iti zic eu ca nu esti insarcinata stai calmawinking
Team pupat :*

| LaviniaT a răspuns:

Eu as zice sa intrebi farmacistii, daca tie rusine roaga o prietena sa intrebe sau cauta o farmacista, fa cumva sa fie cam libera farmacia, adica fara clientii si vorbeste cu farmacista spunandu-i ca o prietena are aceste mici probleme si te-a rugat pe tine sa intrebi.Cel mai bine e asa, de la farmacie primesti cel mai corect raspuns daca nu vrei sa mergi chiar la un doctor specialist.