| monica2000 a întrebat:

Am o problema : De cateva saptamani nu ma simt in regula... Nu pot dormi, am slabit 4 kg, mereu sunt obosita si nervoasa, m-am despartit cu prietenul meu, mereu stau singura ( nu ma baga nimeni in seama, nici prietenii ) si am ganduri de sinucidere... Intrebarea mea este cum pot sa-mi revin. Funda pentru cel mai destept raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HereAndNow a răspuns:

Gandeste-te la momente-le frumoase, si viseaza la unele noi. Uita de trecut. Traieste in prezent, si priveste spre viitor. Fa lucruri care iti plac: asculta muzica, deseneaza, scrie poezi sau cantece, du-te la cumparaturi, mananca ceva dulce sau orice altceva care iti face organismul sa secrete hormoni de fericire :) Citeste niste bloguri intersante, cum ar fi: http://creatii-povesti-basme.blogspot.com/2011/10/inocenta-part-i.html sau http://zambind.blogspot.com/2010_06_01_archive.html - cele 2 m-au facut sa ma simt mai bine cand aveam nevoie :D Incepe-ti dimineata spunand : `Neata raza de soare:*`. Daca vrei, poti incerca sa cunosti oameni noi. Plimba-te prin parc, inscrie-te la diverse cursri, alearga sau fa miscare cand ai timp, bea capuccino, invata sa faci origami, picteaza, fa-ti o schimbare de look, citeste orice iti place, cumpara-ti o planta frumoasa si ingrijeaste-o in fiecare zi (gandes-te ca acela este sufletul tau, iar cu cat creste mai mult, cu atat vei deveni mai puternica, mai curajoasa, mai frumoasa). Iar seara, inainte sa te culci, bea o cana cu lapte si nu adormi cu castile in urechi. Cand stai in pat cu ochii inchisi, elibereaza-ti mintea de orice gand. Imagineaza-ti ca esti intr-un loc frumos, cum ar fi pe un cap verde, in toiul verii, nu e nici prea cald nici prea frig, campul e gol, iar tu esti in mijlocul lui, intr-un hamac, la umbra a 2 copaci, iar cerul si soarele te privesc zambind. Vezi cate metode sunt de a te face fericita? Trebuie doar sa stii sa le cauti. Succes in toate si sa ai o zi superba :*

5 răspunsuri:
| Kazimir a răspuns:

Încercă să faci tratament cu Remotiv sau 5-HTP cel puţin o lună care sunt calmante şi antidepresive homeopate (unul pe bază de sunătoare altul pe bază de hidroxitriptofan). Sau bea multe ceaiuri de sunătoare şi tei care sunt calmante.

| VladimirPutin a răspuns:

Timpu le rezolvă pe toate

| Ncl_9813 a răspuns:

Problema dupa parerea mea e singuratatea.incearca sa vezi daca se mai poate repara legatura ce a fost intre voi si daca da incercati din nou.Incearca sa iti ocupi cat mai mult timpul, mergi la un film, ocupate de tine, fa lucruri care iti plac si care te relaxeaza.

| caty_3663 a răspuns:

Eu cred ca treci prin momentul tipic adolescentin esti deprimata nimic nu te mai multumeste dar ganduri de sinucidere e putin exagerat. Poti trece da asa ceva foarte repede daca iti impui acest lucru. Gasesteti alt prieten sau impacate cu vechiul tau prieten si incearca sa iti schimbi modul de gandire. BAFTA!

| AnonimaPantonima a răspuns:

Ai slabit 4 kg si esti nervoasa? Sfatul meu este sa consulti un medic. Sa`r putea sa ai TBC [tuberculoza].