| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema deranjanta de o luna si anume cosurile.
Sa incep de la inceput: Pe la inceputul lunii august am fost la cosmetica pentru a-mi curata fata, nu prea aveam probleme, dar na, mi s-a fixat sa merg la cosmetica. Mi-am luat si apa de trandafiri cu care ma dadeam dimineata si seara. Toate bune si frumoase pana dupa o saptamana(si anume in sambata aceea), cand am fost undeva si am stat toata ziua in soare si praf. Duminica dimineata m-am trezit cu fata plina de cosuri cu puroi (asa ceva nu am avut niciodata, decat in perioada menstruatiei, dar si atunci numai cateva). Am fost la medic care mi-a zis ca am luat streptococ si mi-a dat o alifie cu antibiotic (eritroacnol). M-am dat cu aceasta alifie timp de 2 saptamani, timp in care mi s-au uscat cosurile. Dupa ce am terminat tratamentul cu aceasta alifie tenul meu s-a umplut de zgrabunte, puncte negre si albe, cosuri de alea albe uscate plus ca mai am pete de la cele care s-au uscat.
Intrebarile mele sunt urmatoarele :
1. Oare am tenul prea sensibil sau s-a "sensibilizat" de la tratamentul de la cosmetica si de la prea multa 'curatare' sa zic asa cu apa de trandafiri?
2.Cum sa scap de zgrabuntele si de toate chestiile de pe fata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Xenya a răspuns:

Buna!
1.Tenul este sensibil
2.Pentru puncte negre poti sa fierbi putina apa si sa stai cu un prosop pe cap deasupra aburilor timp de 10-15 minute, poti sa repeti chestia asta de 2-3 ori pe saptamana si se vor vedea rezultate! happy
P.S Poti inlocui apa cu ceai de musete!

| BIOO a răspuns:

Buna ziua! Exista metode facile de a scapa de acnee diversa, dar trebuie sa o aplici pe cea recomandata special tenului tau! In aceste conditii, te rog sa ma contactezi la lazarescu_constantin (id messenger ) si discutam acolo mai multe! O zi buna!