| maryangelll a întrebat:

Am o problema destul de grava din punctul meu de vedere.Sunt fata si am 19 ani. Sa incep prin a-mi expune problema: deci, de fiecare data cand imi epilez parul facial de deasupra buzei superioare imi ies un fel de bubite, mai exact un fel de cosuri albe de care nu scap prea usor si sunt extrem de inestetice.Am un ten foarte sensibil si trebuie mereu sa fiu atenta ce produse cosmetice folosesc dar totusi nu pot sa zic ca sufar de acnee. Am incercat atat epilarea cu ceara, cat si cea cu penseta electrica, plus ca am folosit tot felul de unguente si creme de la farmacie si nu numai. Problema este ca nu ma ajuta deloc, iar la salon nu imi pot permite sa merg deocamdata. Nu mai stiu ce sa fac! Sunt disperata! Va rog daca puteti sa ma ajutati, daca a mai trecut cineva prin aceasta problema sau daca aveti ceva sfaturi sunt binevenite. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Renunță la epilat în favoarea decolorării!
Mergi la hipermarket și la cosmetice vei găsi cremă colorantă pentru față și corp, special concepută și gata cu iritațiile!
Pa, pa.

| BGDs a răspuns:

Problema este ca atunci cand smulgi firul de par ramane porul descoperit si pot intra usor bacterii. Asta se si intampla de fapt de iti apar acele cosuri albe. Trebuie sa ai grija sa previi asta. Inainte sa te epilezi, spala-te bine cu apa si sapun si nu mai pune mana acolo. Dupa ce te epilezi, da-ti cu un unguent cu antibiotic (baneocin sau mibazon de ex) si tine-l cateva ore pana se inchid porii.

| lindemona a răspuns:

Buna,

Ai putea incerca vreo crema speciala, gen cum folosesc barbatii. Intreaba la farmacie, ar trebui sa gasesti ceva. Si nu ti se irita atat de tare pielea de la ele.

O seara draguticawinking

| Corina5231 a răspuns:

Buna! parul facial este un lucru nedorit pentru fete dar nu ai ce-i face. Trebuie sa ai rabdare incearca sa tragi firele de la radacina acest lucru va inceta cresterea rapida iar in timp se vor rari pana cand nu vei mai avea. Punctele mici albe apar din cauza tenului tau sensibil. Nu mai folosi creme decat cele care iti ajuta tenul si nimic mai mult. Iar in legatura cu parul este neplacut dar incearca sa il tragi de la radacina in acest fel se vor rari. Mult Noroc!