| Stephaniee a întrebat:

am o problema destul de intalnita la majoritatea fetelor din ziua de azi, si anume varfurile despicate.Sunt singura din clasa (aprox.) care are un par cu varfuri despicate si arse, ma tund la 2 luni, folosesc sampon syoss impreuna cu balsam, si am o solutie de la Gerovital Plant pentru varfuri repararea varfurilor despicate, impreuna cu inca o solutie de la Gerovital Plant care se foloseste pe parul umed, inainte de a folosi feonul sau placa de par. Nu stiu ce solutie sa mai incerc, am incercat cea cu uleiul de ricin, si nu a mers tratamentul l-am facut timp de 2 luni in fiecare saptamana si nu a dat rezultate. Parul nu mi-l indrept, doar la ocazii speciale, ceea ce se intampla foarte rar, de obicei dupa ce ma tund, nici 1 saptamana nu trece si deja am varufile despicate si arse sad Nu stiu ce sa mai fac, cand am fost la coafor, femeia de acolo mi-a zis sa ma tund tot timpul cand am varfurile arse, dar mie imediat mi se despica sad si nu pot sa-l tund tot timpul... asa nu voi mai apuca sa am parul lung. Va rog ajutati-ma! DAU FUNDA CELUI MAI BUN RASPUNS, MULTUMESC :*happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Parul, ca si unghiile si pielea, reflecta starea de sanatate a organismului. E posibil sa ai de fapt o lipsa de vitamine sau de minerale si asta sa afecteze si parul. Nu ai probleme si cu unghiile, nu sunt si ele casante? Pielea nu-ti e cam uscata si ea? Trebuie sa ai o alimentatie echilibrata, adica cu de toate, si renunta la bauturile acidulate daca consumi, in special la cola si pepsi.

| Marina92 a răspuns:

Trebuie sa lucrezi din interior daca tratamentul exterior nu da rezultate. Ia suplimente pentru par si unghii cum ar fi complexul B. Cred ca ai deficit de vitamine si de aceea se despica varfurile chiar daca tu ai grija de par si nu folosesti placa des. Sper ca ti-am fost de ajutor :*

| Latky a răspuns:

Date cu petrol, regenereaza firele de par, fa-ti rost de undeva si aplical ca un masaj

| bett15 a răspuns:

Folosesti feonul cand te usuci? probabil de aceea...acum depinde si ce tip de par ai. Am avut si eu o problema asemanatoare si am folosit tratamentul urmator :
Tratamentul cu banana si portocala
Bate doua oua spuma intr-un recipient si adauga 100 ml de suc de portocale, impreuna cu o jumatate de banana strivita.

Aplica pasta rezultata pe toata lungimea firului de par, de la radacina pana la varfuri, apoi acopera-ti capul cu o boneta din plastic si lasa remediul sa actioneze 30 de minute.
Indeparteaza balsamul natural cu apa calduta si vei observa cat de fin si sanatos arata parul tau dupa uscare.
Am auzit de asemenea ca si uleiul de masline cu lamaie face bine la parul degradat. Incearca si poate reusesti happy succes