| HinataYuno a întrebat:

Am o problema estetica,dar in acelasi timp de sanatate. Fac foarte des alergii(piper,praf de casa,ambrozie). De piper ma feresc, in schimb de praf si de ambrozie imi e foarte greu. Praful,intr-adevar, il sterge mama, dar totusi se depune.In schimb de ambrozie, nu stiu cum sa ma feresc.Primavara si vara sunt plina de bubite.Chiar daca iau tratament; Borenar(3x1pastila/zi), Montelukast Actavis(1 pastila/zi) si Ketotifen(1 pastila/zi). Tot ma umplu, iar de multe ori noaptea mi le rup si imi las cicatrici. Cand eram mica nu ma controlam de loc, si eram plina de bubite rupte pe picioare, si acum sunt plina de cicatrici.Vara asta nu am putut merge deloc la strand din cauza lor,dar si din cauza cicatricior.Ce remedii stiti pentru a ameliora alergiile,in special la ambrozie, de ea chiar nu stiu cum sa ma feresc de ea? Iar pentru a scapa de cicatrici ce remedii stiti, cum sa scap, macar de o majoritate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ellutza a răspuns:

Eu am scapat de rinita alergica (la praf, fan, fum, detergent, lenor, mucegai, etc ) cu paracetamol sinus. Despre cealalta alergie nu stiu ce sa zic, ia tratamentul in continuare daca stii ca te ajuta, daca nu dicuta cu medcul sa mai incerci si altceva. Cicatricile nu dispar miraculos dar dupa baie maseaza bine zonele cu crema de galbene aplicata in strat generos eventual pe tot corpul si masat foarte bine, pielea se va hidrata iar cicatricile se reduc vizibil. Nu uita sa consumi multe lichide apa, ceai, compot. Sanatate

| cristimihailov a răspuns:

Alergia de care spui tu este mai complicata, si nu prea exista raspunsuri directe aici pe site.

Un alergolog ar fi o optiune.

A doua optiune ar fi sa incerci sa treci pe tratamentele naturiste, dietele antialergice, etc. Dar aici e foarte mult de discutat si foarte mult de citit.

Oricum, pentru a intelege o directie, cauta pe blog-ul unui doctor numit Marginean, http://drcalinmarginean.blogspot.com.au/p/prezentari-video.html

Printre cele multe, din ce imi aduc aminte ataca si partea cu alergiile. Pe la capitolul de lactate, chestii din astea.

Ar fi un inceput... De acolo, in functie de cata rabdare ai sa asculti conferintele, o sa iti dai seama singura ce sa faci.