| DyTz@ a întrebat:

Din ce cauza se face matreata si ce remedii stiti pentru a o inlatura?

3 răspunsuri:
| androosk a răspuns:

Matreata se face din mai multe cauze. depinde.
90% din oameni spum ca matreata se face de la samponul pe care il folosesti.depinde si ce fel este parul tau. poate nu e bun samponul pe care il folosesti pentru el... tatal meu a avut o gramada de mattreata sh a folosit alt sampon.sh i-a trecut.
Altzi oameni spun ca mai iese matreata fiindca nu te clatesti bine la par si spuma care ramane se face matreata.
Depinde acum sh de tine cat de bine te clatesti sau ce sampon folosesti.
Eu iti recomand :Wash Go, Garnier, Chauma[eu ma spal cu Chauma]
Funda?

| razvanlost a răspuns:

Matreata constituie de fapt celulele moarte de piele care, in mod normal, trebuie sa cada (insa raman in par, dupa cum ai observat). Se intampla la majoritatea adolescentilor si preadolescentilor, dar nu e nemaiintalnit sa aiba si maturii matreata. Solutia cea mai eficienta (probabil singura care are un efect vizibil) e folosirea de sampoane antimatreata (incearca Clear, la mine a avut rezultate pozitive) si clatirea cu mutla apa dupa spalare. Sper sa-ti fi fost de ajutor.

| martie a răspuns:

Matreata apare cand exista exces de sebum pe scalp. iti recomand sa incerci samponul head and shoulders sau sa mergi la dermatologg deoarece este mai sigur. incearca sa te speli mai rar. o data sau de doua ori pe saptamana macar timp de o luna. vei vedea diferenta. sper ca am fost de ajutor!