| împreunăfacembine a întrebat:

Am o problema foarte naspa si as astepta parerile voastre si sfaturile pana ajung la medic.

Ieri seara mi s-a inegrit unghia mare de la piciorul drept si simt cum s-a indepartat de la piele iar sub ea am impresia ca este puroi, ceva rosu inchis si ca un pachetel iar cand ating unghia se misca si ma doare foarte tare.

Ce pot sa fac? Cum se rezolva problema?

Daca merg la medic mi o va scoate toata unghia? Doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MPersephone a răspuns:

Poate e un abces, desi n-am cum sa fiu sigura.
Daca e abces, atunci medicul taie rana asta si curata puroiul. S-ar putea sa trebuiasca sa scoata unghia daca amani vizita la doctor. Mie mi-a cazut o unghie cand eram mica si m-a durut, dae eram copil. Nu e durere foarte mare. Dar poate nu va fi nevoie sa fie inlaturata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca merg la medic mi o va scoate toata unghia? Da.
Doare? Da.

| Celcestietot a răspuns:

Probabil că ai făcut infecție sub ea. Oricum, eu îți recomand consultul unui medic. Decât să pierzi tot degetul, mai bine consulți un doctor, nu?