| împreunăfacembine a întrebat:

Salutare,

În această noapte mi-a căzut unghia mare de la piciorul drept. Unghia era desprinsă de piele de mai mult timp, iar acum la un contact cu plapuma a căzut definitiv.

Nu simt nici o durere și nici nu sângerează zona. Chiar nici când pun degetul de la mână acolo nu mă doare iar pielea parcă e puțin cam uscată.

Îmi puteți spune cei care ați trecut prin așa ceva sau cei care vă pricepeți, ce ar trebui să fac acum? Cu ce să dezinfectez zona?

(Nu pot să ajung la medic zilele astea).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unghia va crește din nou de la sine. Până atunci, să protejezi zona unghiei cu un bandaj sau plasture steril, găseși la farmcie, care o să ferească și de șocuri și de durere, căci este o zonă mai sensibilă

| Elena9328 a răspuns:

Eu am pățit o acum multi ani
Nu pune mana acolo
Da cu antibiotic mereu si pune bandaj, de preferat sa nu lasi mereu bandajat, mai ales când stai în casă da decât cu antibiotic.
Si șosete în picioare când ai bandajul pus.

| împreunăfacembine explică (pentru Elena9328):

Ce fel de antibiotic ca is zeci de feluri

| Elena9328 a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Flocinolon,cu ala am dat eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și mie mi-a căzut unghia de la degetul mare tot piciorul drept. Tot la fel am pățit să o pierd în timp ce dormeam. Mai nașpa de atât pentru că am aceeași problema și la degetul mare piciorul stâng la care unghie nu a căzut încă. Și la mână stângă am o unghie lovită. La mine motive sunt câteva incidente cu bicicleta. laughing iar dacă a căzut nu trebuie să faci nimic. Oricum va creste alta în loc, însă vei simții o stare ciudată la deget când pui ciorap spre ex. Adică simți că nu ai unghia acolo. Mie mi-a căzut unghia în urmă cu o lună și jumătate. De atunci așa a rămas și mă întreb dacă mai creste ceva înapoi laughing în mod normal ar trebui să crească pentru ca am avut și alte unghii lovite care au căzut și crescut altele în loc.

Și nu trebuie mers la medic pentru nimic.

| Ale5184 a răspuns:

Bandajeaza-te.