| floriana08 a întrebat:

Buna TPU! Am o problema ft mare și nu știu ce pastile sa mai iau. Aproape in fiecare luna in perioada ovulației fac infecție vaginală. Mai exact mâncărime, secretie abundentă cu "bucatele"prin ea (nu știu cum sa explic) și miros urat. Am luat in primele luni ovule Vagisan 10 zile, după Canesten Gym(crema intravaginala și ovule) după am luat 7 zile ovule Flagyl cu Metronidazol. Mereu infecția apare. Am de 3 ani același partener și el nu are nimic. In urma cu 5-6 luni am încheiat administrarea anticoncepționalelor. Poate fi și din cauza aceea sau de ce tot apare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ai acelasi partener dar el sigur nu se duce si cu altele, ca atunci cum i ti explici aceste probleme pe care le ai in fiecare luna, si cit timp dureaza mîncărimile secretiile abundente si toate problemele astea pe care le ai? Ai facut investigatii serioase? Analize ecografii vaginale sa vezi cauzele, numai in perioada ovulatiei ai aceste simptome sau si la ciclu? Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Candidoza este foarte infectioasa. Evident ca te reinfectezi non stop de la partnerul tau de sex, chiar daca nu se vede nimic pe penis, asta nu inseamna ca el nu are infectia.
Tratamentul trebuie facut corect de ambii partneri de sex, cu cea mai mare seriozitate, concomitent, pana la vindecarea completa.
Sexul fiind interzis pe toata perioada tratamentului, pana la terminarea completa a tratamentului si efectuarea unei analize citologice care sa iasa "negativ" la tine.

| Floridori a răspuns:

Este candidoza.
Tocmai pentru ca ai acelasi partener, ar trebui sa va tratati amandoi in acelasi timp, fara sa aveti contact sexual pe perioada tratamentului.
El poate sa nu aiba nimic aparent, deoarece candidoza nu afecteaza in mod egal barbatii si femeile, dar chiar si asa, te reinfecteaza.

Deoarece este recurenta, singura varianta inteligenta este sa mergi la ginecolog, sa ii explici situatia si acesta iti va da o schema de tratament cu ovule (din punctul meu de vedere Zifex sunt cele mai bune, dar depinde de medic) si tratament pe cale orala (Nistatina). Acesta ii va da tratament si partenerului, cel mai probabil pe cale orala, cu Nistatina.

Daca nu veti face asta, te vei reinfecta la nesfarsit...

Numai bine!

| dinaprilie a răspuns:

E epidemie si la voi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai candidoza. O prietena de a mea a făcut in timpul sarcinii și din ce îmi spunea ea poți face de la medicamente.
Îmi povestea ca ea lua tetraciclina pentru ca e pentru Infecții și se spala cu bicarbonat. Nu știu dacă funcționează sigur.