| UrgentHelp a întrebat:

Am o problema mare, am facut otita externa, am fost la ORL si mi-a spus sa iau analgezice doar dimineata si seara pe langa antibiotice, ma doare urechea foarte rau, am citit prospectul si scrie ca pot sa iau de 3 ori pe zi daca am peste 12 ani si 40kg, nu se pune problema de varsta deoarece sunt major.
Intrebarea mea vine acum:
Ar fi ceva daca as lua de 3 ori pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Mare atentie, daca iti curge lichid rozaliu, si peste cateva zile este grav, si trebuie sa te internezi, am fost si eu internat de pe data de 22aprilie cu aceeasi problema.
Din otita medie, am dat-o in mastodoita. Adica, o infectie in sange la nivelul craniului care este foarte periculoasa. Roaga-te sa iasa pe ureche, si sa nu ajunga la creier.
Analgezicele nu ajuta la nimic. Cauta picaturi de nas pe baza de alcool, si pune pe nara cu urechea, si stai pe aceea parte (o sa fie amare).
Cel mai ok ar fi sa te duci la urgente, si o sa iti faca tratament pe baza de branula timp de 7zile, urmand ca fisura timpanului sa se inchida dupa 14zile. (O sa auzi vajaieli, sau o sa mai simti durere uneori).
Vei ramane toata viata cu aceasta boala, asa ca ai grija la raceli!