| FunkySmile a întrebat:

Hi. Am facut otita, iar luni m-am dus la medic fiindca ma durea groaznic, mi-a dat tratament : Ciplox, Clotrimazol, Norofen Expres si mi-a spus sa imi fac spalaturi cu rivanol. In seara aceea am avut dureri groaznice si febra pe la 37 cu 6. Marti am fost din nou si mi-a mai adaugat la tratament Cuminol, iar in loc de Norofen Express mi-a zis sa iau Norofen Forte. Iar de Marti nici un rezultat, aceeasi durere dar mai ales seara si ma doare cumplit urechea si nu doar urechea si pe dinafara si pe langa ea chiar si un pic pe gat iar acum febra am ajuns sa o fac de marti seara si mai mare urca repede la 38 cu 4 si scade foarte greu, extrem de greu iar daca scade ajunge pe undeva pe la 37 cu 4 - 37 cu 6. Maine e joi si m-am gandit sa ma duc din nou la ea, doctora mea e medic rezident. Ea mi-a zis ca in caz de ceva sa ma duc, daca nu oricum luni trebuia sa ma duc oricum. Nu stiu ce sa fac sa ma duc maine din nou? Ziua nu ma doare foarte tare. Dar dimineata si mai ales seara e prapad, nu ma pot suporta de durere imi vine sa urlu, sa ma tavalesc sa plang de durere. Nici nu pot sa mananc din cauza ca atunci cand deschid gura / casc ma doare urechea, asa ca nu pot sa mestec ca lumea, asa ca de duminica traiesc cu iaurturi si fructe ( nu ca ar fi o problema deoarece oricum sunt plinuta si oricum vara nu prea mananc) dar totusi si fructele de abia le mananc.

Oare sa ma duc din nou la doctor? Poate nu stiu ma interneaza si imi face niste tratamente injectabile, pentru ca mie foarte frica cu otita asta, o am pentru prima data si e cumplit cand ma doare simt ca innebunesc. Mi-e frica sa nu zica doctora ceva, ca are timp sa imi treaca, ca e normal sa ma doara sau ca inca nu si-au facut medicamentele fectul, dar medicamentele le iau de Luni trebuia sa se simt o mica diferenta nu sa imi creasca febra straight face. Nu stiu ce sa fac straight face. Voi ce ati face in locul meu? big grin
Multumesc love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Wuffy a răspuns:

Am avut si eu otita tot luna asta si am fost la doctor. Am luat Otocalm pentru durere si am facut spalaturi cu alcool boraxic sau ceva in genu intrebi la farmacie e bun si nu are ce sa iti faca rau. Ferba e normala si eu aveam iar de durere scapam dupa cemi puneam picaturi de otocalm si dupa acea ma culcam puneam ceva sa-mi tina cald la ureche gen un prosop si cam in 10 minute ma lasa durerea si puteam sa adorm. pana sa ajung la doctor nici nu puteam dormi de durere. Alcoolul boraxat are concentratia de 4 % si te arde un pic dupa cel pui ca sa nu te speri iar otocalmu este uleios. pe mine otita m-a lasat intr-o saptamana. happy am plecat in concediu la munte cu ea stai linistita ca nu e asa grav. Am uitat sa zic am luat si antibiotic Oxacilina una la 6 ore ma rog nu cred ca vrei sa iei oxacilina fara recomandarea medicului dar cu otocalm si cu alcoolul poti incerca. Incearca cand te doare sa tii ceva cald la ureche o sa te mai lase durerea. NU te astepta sa iti dispara brusc otita trece un pic cate un pic happy Nu cred ca ar trebui sa te duci la doctor deocamdata. Mai stai pana sambata vezi cum te mai simti. Sper ca te-am ajutat