| anonim_4396 a întrebat:

sunt foarte panicata si va rog din suflet sa ma ajutati!puppy dog eyes Acum 3 luni am facut ultima data dragoste cu iubitul meu neprotejat dar fara ejaculare in interior.
De atunci ciclul mi-a venit normal si la data care trebuia, ma tine i n jur de 3 zile.

Ultima menstruatie am avut-o pe 15 august iar urmatoarea trebuia sa imi vina pe 15 sau 16 septembrie, dar acum 3 zile am avut o scurgere maronie iar astazi acea scurgere s-a transformat in ciclu.

Ma ingrijoreaza faptul ca a venit mai devreme ceea ce nu mi se prea intampla si a fost scurgerea aia maro.

Nu am avut dureri ca la ciclu. Credeti ca as putea fi totusi insarcinata, va rog sa ma ajutati ca sunt foarte panicatacrying

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
NU ești însărcinată, la unele femei menstra așa apare prin prezența sângelui în culoare maro, apoi vine sânge roșu, la altele așa se oprește, cu o sângerare maro.
Nu este nicio problemă, nu mai sta panicată.
Ai grijă de tine!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul scurgerilor maronii sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei;
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Nu are cum să-ţi vină dacă ai fi.

| Danysan a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi al medic.Eu ti-am mai zis o data care e problema dar trebuie sa stii ca cel mai bine e la doctor.

| Hαppiηеss a răspuns:

Buna, pai hai sa o luam cu inceputul. Spui ca ultima data ai facut sex acum 3 luni, daca erai insarcinata in tot timpul asta nu aveai menstruatie si iti apareau si alte simptome specifice sarcinei aveai greturi, varsaturi, iti cresteau sanii, luai in greutate vedeai si tu ca se intampla ceva cu tine. Nu te mai ingrijora ca ti-a venit mai devreme nu e o regula sa vina in fiecare luna pe aceeasi data se mai produc dereglari ale organismului. Totusi ca sa te linisteti asteapta sa iti treaca menstruatia si fa un test de sarcina ( dimineata la prima urinare ). Bafta!

| ang31989 a răspuns:

E posibil sa ai ciclu peste sarcina! Fa un test ca sa fi sigura!

| AlexBytheway a răspuns:

Cel mai bine fa un test de sarcina.

| Smilecuzucan a răspuns:

Nu cred ca esti, dar totusi fa un test de sarcina, si trebuia sa-l faci dupa 2 saptamani de la actul sexual daca il faci mai devreme testul este invalid! happy