| ndjkxncknvcvxzs a întrebat:

Am o problema. Sunt fata si acuma cateva luni i-am facut prietenului meu sex oral. Nu am facut cu el sex normal.
Eu de prietenul meu m-am despartit acum o luna. De vreo 2 sapt au inceput sa imi iasa ceva bubite in zona vaginului, Pe labii mai exact.Dupa ce m-am informat mi-am dat seama ca este vorba despre herpesul genital. Spre suprinderea mea am aflat ca se poate lua si prin sex oral si imi amintesc ca inainte sa ne despartim prietenul meu mi-a spus ca a avut niste bubite pe penis. mici din care iesea un lichid. nu le-am dat importanta atunci dar eu acum ma confrunt cu o problema grava.
Cum se poate trata herpesul? ceva spray? medicamente?
In cat timp se trateaza? Cat de grav e?

Nu prea am avit simptome, uneori am mancarimi in rest nu vad nimic iesit din comun.
Va rog fara bataie de joc cine poate sa ma ajute si a mai trecut prin asa ceva il rog sa lase un raspuns.
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mergi la un control ginecologic pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi apoi vei primi tratamentul adecvat!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Depinde şi de virusul care îl cauzează : în general, Herpes Simplex tipul 2; doar ocazional Herpes Simplex tipul 1...

"Nu exista nici tratament care sa elimine infectia cu virusul Herpes Simplex 2, dar medicii pot recomanda medicamente antivirale, cu administrare orala sau unguente, care pot grabi vindecarea leziunilor.
Medicamentele antialgice (impotriva durerilor) procurate fara prescriptie medicala pot fi eficiente in ceea ce priveste disconfortul produs de leziuni.

In cazul in care reactivarile sunt frecvente, medicul va recomanda medicamente antivirale (ca de exemplu aciclovir, famciclovir, valaciclovir) administrate pe perioade lungi de timp pentru a incerca reprimarea reactivarilor.

Nici un tratament nu poate vindeca infectia cu HSV 2. Virusul ramane cantonat in organismul uman definiv, odata ce persoana este infectata. Virusul este cantonat inactiv la nivelul celulelor nervoase pana cand apar factorii declansatori, care il reactiveaza. Episoadele simptomatice, care includ veziculele dureroase, pot fi controlate medicamentos." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......nital_1338

Vezi alte informaţii şi la linkul :
http://www.mamicamea.ro/......nital.html

http://www.sitemedical.md/......-tratament

http://www.eva.ro/......34948.html

TEORETIC, există şi tratament homeopat, dar, după părerea mea, este un tratament SIMPTOMATIC ( tratează simptomele, NU vindecă boala )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.herpeset.ro/herpes-genital.html

http://www.homeopatie.ro/herpes-161.htm

https://www.google.ro/#q=herpes+genital+tratament+homeopat

Toate cele bune.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu înainte de bătaia de joc meriți o bătaie zdravănă! Realizezi acum la ce te-ai expus? Că ai fost efectiv bătaia lui de joc care se pare că mai era și jegos! Unde ți-a fost capul atunci? Te-ai gândit că poți fi filmată și... horror!
Mergi la dermatologie pentru un control amănunțit, altă variantă sănătoasă nu ai!
În viața ta să nu mai practici așa ceva, RESPECTĂ-TE, dă-i d... de nemernici!
Pa, pa.