| deutza a întrebat:

Am o problema... vreau ffffoarte mult sa ma ingras si nu stiu cum. Va rog spuneti'mi cam ce ar trebui sa mananc sa se puna pe mine? [nu vreau mancare fastfood] mentionez ca am sa ma apuc si de salabig grin( pentru o prietena)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Sfaturi pentru ingrasat nu prea sunt.Mananca mai mult ca de obicei, mananca seara eventual, dar nu prea e sanatos sa te ingrasi fortat.Mai ales ca te apuci si de sala.Mananca mai gras nu neaparat fast food, mai multa paine, carne de porc de exemplu.Nu e greu sa te ingrasi, greu e sa dai jos dupa.Bafta!

| CybeRAthlete a răspuns:

Daca ai un metabolism cu ardere rapida (as me) e foarte greu sa asimilezi ceva. corpul nostru practic consuma toata energia ce ne-o ofera mancarea fara sa o depoziteze sub forma de tesuturi. eu unul ma mentin la 70 de kg de ~ 4 ani stil in care mananc la 2, gustare pe la 4, la 6 iarasi, la 9 iarasi in jur de ora 1-2-3(cand ajung acasa) iarasi... paine nelipsita, prajituri nelipsite (tin sa mentionez ca sunt fumator, dar nu cred ca e un factor determinant pentru greutate). Plus ca nu ma abtin de la nimic. prajeli, sarat, acru, amar, gras, salate, paine... spectru larg happy
de sala nu pot sa iti zic nimic, eu fiind si inalt par slabanog, grasime n-am sa ard sa ajung la muschi sa ii lucrez, asa ca nu te pot ajuta aici... tot ce iti pot spune este sa bagi in tine calumea happy
nu te uita la nimic... mananca ce iti place dar nici exagerat. cat poti!
bafta

| nana a răspuns:

Salut deutza. Aici ai un sait unde poti afla ce te intereseaza.
http://www.topsanatate.ro/stil-de-viata/nutritie/dieta-de-ingrasare.
http://www.kudika.ro/......sare.html. Succes.
Pup.
nana

| Sound_9139 a răspuns:

Vrei sa te ingrasi si sa faci si sala? din punctu meu de vedere e mai greu... eu am vrut sa slabesc si am reusit cam 10 kg vara asta sala multa si alergat! de ingrasat pune mana si mananca mai des ca de obicei si dulciuri (nu exagerat)