| alinutzu98 a întrebat:

Buna tpu.Am purtat 2 ani aparat dentar iar acum port o gutiera o ora pe zi pentru fixarea dintilor.Am vazut ca o sa-mi dea maseaua de minte.Sa merg la medic? Poate sa-mi afecteze pozitia dintilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Cu siguranta poate pentru ca ingramadeste dintii pe arcada. Mergi la medic.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Mergi la medic. E posibil sa te afecteze. Doar un medic poate sa-ti spuna.

| PeFuga a răspuns:

Mergi la medic! E posibil sa trebuiasca extrasa pentru ca daca nu are loc sa iasa, iti aglomereaza dintii si ai purtat aparatul degeaba... In plus, e posibil ca nici gutiera sa nu o mai poti purta din cauza molarului de minte (in primul rand e posibil sa jeneze gingia unde erupe dintele, in al 2-lea rand nu o sa mai corespunda gutiera cu pozitionarea dintilor).

| mariani a răspuns:

Da, cel mai indicat e sa mergi la medic.Masaua de minte a aparut pe arcada sau se vede doar un colt din ea?
Problema e ca daca nu ai loc pe arcada si ea incerca sa iasa e posibil sa impinga in ceilalti dinti, ca sa-si faca lor si sa determine o inghesuire a celorlalti.Cel mai bine e sa te duci la medic si sa vedeti impreuna despre ce e vorba.Ar fi pacat sa se inghesuie din nou in conditiile in care ai purtat 2 ani aparat.
Toate cele bune!