| LuciaClaudia6 a întrebat:

Bună! Am purtat aparat dentar 4 ani.In urma cu 3 luni l-am dat jos.Am primit o gutiera pe care sa o port noaptea.,doar ca am observat o ușoară deplasare a unui dinte, dar atunci când pun gutiera dintele își revine la normal.Intrebarea e:dacă merg iar la dentist voi purta iarăși aparat dentar sau îmi va lipi ceva pe dinte?
P.S am nevoie urgent de un răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihai0101 a răspuns:

Trebuie sa mergi si sa vada dentistul ce e acolo cu parerea ne putem da dar trebuie sa vada dentistul ce ti-a pus aparatul ce se intampla cu dintele respectiv.

| LuciaClaudia6 explică (pentru Mihai0101):

Am făcut programare, dar oricum o sa port gutiera tot timpul în speranța de a reveni pana sa merg la dentist.

2 răspunsuri:
| Ilincoana a răspuns:

Nu inteleg la ce te referi prin deplasare. Dupa ce iti scoti aparatul, dintii se vor lupta in asa fel incat sa revina la pozitia lor stramba initiala. Dupa aparat chiar daca faci tot ce e posibil, nu iti pot ramane dintii la fel de drepti ca pe timpul purtarii aparatului.