| Mariaiulia25 a întrebat:

Buna TPU! Am purtat o pereche de adidași mai de proasta calitate și la piciorul drept mi-a ieșit un bătucel între degetul mic și ăla dinaintea lui. Așa de tare m-a doare ca nu pot sa port nimic in picioare. Știți poate niște leacuri de casa fiindcă am mers la farmacie și mi-a recomandat doar o crema care văd ca nu prea m-a ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Arunca adidasii aia care-ti fac bataturi si nu-i mai pune in picioare, ca nu ajuta nici un descantec sau leac babesc la o pereche de incaltari mici, care te bat.
Nici macar cremele din farmacie nu vindeca bataturile, dar spalatul cu apa calda si sapun si lasat piciorul fara sosestea, ajunta si grabeste uscarea si vindecarea bataturii.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un bătucel ce mai este si acela? Aia se numeste bășică sau batatură, vezi daca are lichid sa nu o spargi ca este puroi, mergi la farmacie si cumpăra urgo pansamente pentru bataturi, au si urgo speciale pentru degete, sau din gama scholl gasesti plasturi dar sunt mai scumpi. Momentan numai purta adidasii ăia arunca i, si da cu tetraciclină pudră ca sa se vi ndece zona sau cu tetraciclina cremă peste care aplici baneocin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e o bășică din aceea cu lichid, sparege-o mai întâi cu un ac apoi aplică o cremă de gălbenele peste ea.