| Oanagaaga a întrebat:

Bună, TPU!

Am și eu nevoie de ajutorul vostru in vederea obtinerii unor consultatii gratuite la psiholog/psihoterapeut/psihiatru (oricare dintre cele enumerate). Cum se poate obtine acest lucru? Am nevoie de trimitere de la medicul de familie spre o anumita specializare și medicul respectiv imi poate recomanda asta sau voi cum ați procedat? Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca esti minora poti obtine consultatie gratuita la medicul psiholog, psihiatru sau orice alt medic specialist, cu trimitere de la medicul de familie.

Daca nu mai esti minora, atunci trebuie sa platesti consultatia si poti sa mergi la orice medic care vrei tu, sa-ti faci programare directa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la medicul de familie.Doar că nu este gratuită. este plătită de CASS.

| aimullah123 a răspuns:

Se poate prin casa de asigurari. Te duci la medicul de famile il rogi frumos sa iti dea o trimitere la psihiatrie sau psihoterapie si ce iti mai ramane de facut este doar sa cauti o clinica in orasul tau care se lucreze sa ofere servicii medicale decontate de casa de asigurari. Iti faci o programare si asta e tot.