| clapperfield a întrebat:

am 15 ani si cateva probeleme cu greutatea. Am 103 kg si 1.88 m. De curand m-am apucat de sala si as vrea sa tin o dieta cu care sa slabesc macar 4-5 kg intr-o saptamana, tinand cont ca zilnic merg la sala. Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, sa faci sala nu inseamna neaparat sa slabesti.La sala faci in special exercitii cu greutati, care nu te vor ajuta din punctul asta de vedere.Pentru a slabi, alearga zilnic 30 de minute cu, viteza medie, indiferent daca esti sau nu la sala.Astfel,vei reusi sa slabesti frumos, treptat si sanatos.
In al doilea rand, 4-5 kg intr-o saptamana este o slabire mult prea brusca,nesanatoasa si nu va fi de durata. Dietele care duc la o asemenea slabire,nu vor asigura organismului energia de care are nevoie,pe care si-o va lua din rezervele sale,pe care,pentru a le reface,vei fi nevoit sa manaci mai mult,lucru care va duce la ingrasare(asa zisul efect yoyo).In plus,nu este garantat ca vei slabi kg dorite intr-o saptamana(lucrul acesta depinde de fiecare organism in parte),deci,pe langa faptul ca-ti pui in pericol sanatatea,risti sa o faci degeaba. Poti obtine rezultatele dorite intr-un timp satisfactor,dar nu intr-o saptamana.
Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile(le poti inlocui cu fructe,pe care le poti amesteca cu iaurt,celeale intagrale,stafide,chiar si putin zahar sau putina miere),chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte, alune, migdale sau fistic.De asemenea, nu trebuie sa elimini complet painea din alimentatie(are si ea rostul ei), ci doar sa o consumi in cantitati corespunzatoare.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult, nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara).In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu mananci mai mult decat e nevoie). Succes.

2 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Mersul la sala ajuta sa elimini grasimea din fibra musculara, care la randul ei se transforma in energie.Vei pierde din volum, ceea ce este un lucru bun, dar vei castiga si masa musculara.Masa musculara la efort dens "topeste"grasimea(fibra se freaca si elimina grasimea), Ai sa fii"mare"dar o sa ai un corp sculptural.Asta da bine la piti, s.In cazul in care nu vrei sa bagi lesinu in fete, ci vrei sa o faci doar pentru sanatatea ta, ar fi bine la mananci carbohidrati pentru a evita pofta de mancare.Nu folosi proteine chimice pentru ca o sa ai probleme cu rinichii.Imediat dupa antrenament iti poti permite luxul de a manca ceva dulce, pentru ca se vor tranforma in energie, datorita frecarii reziduale intre fibrele musculare(de imediat de dupa antrenament)Asta e o smecherie cu care iti poti pacali creierul la nevoia de dulce.In rest, trebuie sa mananci 5 mese pe zi.Multi carbohidrati si putine lipide. Legumele sunt excelente, orezul si pastele. Vorbeste cu antrenorul de la sala, o sa te invete cum sa alternezi si exercitiile cardio cu restul de antrenamente zilnice.Totul depinde de metabolismul tau,ar fi bine sa mergi la medicul de familie sa iti calculeze masa bazala a metabolismului,in functie de activitate,de ore de somn,de mancare, sex, greutatea actuala si varsta.Ar fi indicat sa nu ai probleme cardiovasculare, de ficat sau endocrine.

| jedfan a răspuns:

Pai daca mergi la sala sa stii ca vei slabi dar nu imediat si nu tine diete stricte eu stiu una prin care poti slabi 4 in 3 zile verisoara mea a tinut-o si a slabit dar apoi sau pus la loc.eu am slabit pur si simplu mancand doar doua feli de paine si mai putine dulciuri atata tot poate te va ajuta si pe tine.corpul tau nu e dezvoltat complet si nu poti sa tii o dieta stricta.doar dupa 18 vei putea.