| IsaNikki a întrebat:

Buna TPU! am si eu o intrebare.

Ce medicamente naturale pot sa iau pentru bacteria e-coli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Remedii naturale in tratamentul infectiei cu Escherichia Coli:
Uleiul de cimbru – se administreaza cate 3-4 picaturi,de patru ori pe zi, in cure de maximum doua saptamani, urmate de alte doua saptamani de pauza.Toate testele de laborator arata o foarte puternica actiune antibiotica a uleiului volatil de cimbru contra tulpinilor de E.Coli pe care a fost testat.Contra infectiilor digestive, se asociaza cu uleiul din arbore de ceai(Melaleuca alternifolia)
Uleiul de scortisoara(cinnamomum zeylanicum) – mai multe studii facute in laboratoare universitare din Maroc, Thailanda sau Japonia au aratat o foarte puternica actiune antibacteriana a uleiului volatil obtinut din aceasta planta contra E.Coli.Se administreaza cate 2-3 picaturi din acest ulei, de patru ori pe zi, fiecare doza punandu-se in minimum 100ml de apa.
Baraka(nigella sativa) – care se administreaza conform prospectului.Aceste caspsule contin un extract uleios din semintele acestei plante, care are o dubla actiune:de antibiotic si de imunostimulent.Studii facute in Japonia au aratat ca dupa doua saptamani de tratament cu acest remediu,creste productia de anticorpi folositi de organism in lupta cu bacteriile,in timp ce anumite celule ale sistemului imunitar devin mult mai active.
Cretusca(filipendula ulmaria) – se administreaza sub forma de pulbere, obtinuta prin macinarea cu rasnita electrica de cafea, cate 4-6 lingurite pe zi.Este eficienta mai ales in tratarea infectiilor digestive cu aceasta bacterie.Principiile active din aceasta planta au efecte febrifuge usoare, reduc inflamatia tubului digestiv, avand si o actiune antibiotica directa.In infectiile cu E.Coli insotite de diaree si de febra,aceasta planta,luata sub forma de pulbere,este unul din cele mai bune adjuvante.
Coada soricelului(achilea millefolium) – are un efect antibiotic destul de puternic,dar efectele sale sunt majore sunt cele antiinflamatoare si cicatrizante, foarte utile contra diareei sanguinolente, specifica infectiilor de E.Coli,dar si contra cistitelor sangerande sau cu inflamatie puternica, produse de aceasta bacterie.Se administreaza, de asemenea sub forma de pulbere, cate 4-8 lingurite pe zi.
Gheara diavolului(harpagophytum procumbens) – este un foarte bun antiinflamator si calmant, reducand suferintele urinare, cat si cele ale tubului digestiv.Se administreaza sub forma de capsule, a cate 500mg fiecare, din care se iau cate 4 pe zi,pentru calmarea inflamatiei, a durerii, a acceselor de febra.Este de preferat acasta planta in locul aspirinei si antiinflamatoarelor de sinteza,deoarece nu inhiba imunitatea organismului, nu scade febra drastic(febra fiind de un real folos in combaterea acestui microorganism), nu da reactii adverse majore la nivel digestiv.
Alimente medicament
●Nucsoara – se face un amestec dintr-o lingurita de nucsoara din macinata si 6 linguri de miere, intreaga cantitate obtinuta administrandu-se pe parcursul unei zile.Se tine un tratament de doua saptamani, timp in care se administreaza zilnic.Este recomandata mai ales in cazul infectiilor urinare, un studiu facut in Japonia, punand in evidenta efectul antibacterian foarte puternic al acestui condiment contra E.Coli.
●Orezul fiert – este recomandat mai ales contra infectiilor cu E.Coli localizate la nivelul tubului digestiv.Are efect antiinflamator, tempereaza diareea, fara a opri complet eliminarea toxinelor din colon.

http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Puteti incerca Urinal/Urinal Akut sau alte remedii naturiste pe care le gasiti aici: http://www.i-medic.ro/......lui-urinar

| krysstal a răspuns:

Trebuie sa bei muuuuuulllllllllltttttteeeeeeeee oua...

| IsaNikki explică:

Va multumesc happySper sa scap de aceasta boala...