| Lupisorand a întrebat:

Buna TPU, am si eu o intrebare, cum pot sa cres masa musculară? Pastile ceva stiti? Am 15 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la sala. Lasa drk pastilele. Nimic nu se face fara efort.

| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani nu sunt indicate nici un fel d e pastile sau prafuri pentru cresterea masei musculare, pentru ca-ti afecteaza cresterea si dezvoltarea hormonala.
la anii astia poti face muschi si te poti dezvolta frumos si armionios, practicand un sport: intot, baschet, handbal, volei sau tenis.

| Mosotti a răspuns:

Ca sa cresti masa musculara trebuie sa te duci la sala si sa faci 3 ore pe saptamana antrenament muscular in trei zile diferite deci 1 ora intr-o zi, si ajunge, dar sa-l faci ca lumea.

Si sa ai 2-3 g de proteina completa per Kg corp pe zi, adica luate din carne si lacatate, oua, nu prot luate din legume si paine.

De ex eu faceam prima zi piept si bicepsi, alta zi spate si tricepsi, alta zi picioare umeri si trapez.

Luni, Miercuri si Vineri. Altfel nu ai cum.

| gabriel2004o a răspuns:

Mananci corespunzator si faci sala

| Laura162 a răspuns:

Sala (exercitii de forta) de 2-3 ori pe saptamana, o alimentatie echilibrata si somn. Masa musculara nu creste miraculos. Exista pastile care sa accelezere procesul, dar:
1. iti fac praf ficatul, rinichii si/sau inima (in functie de ce iei, inclusiv proteine pulbere la greu);
2. risti dereglari hormonale, mai ales la 15 ani, care duc la o intreaga serie de probleme de sanatate;
3. oricum nu functioneaza daca nu faci si exercitii.
Pe scurt: nu merita sa-ti risti sanatatea doar ca sa faci muschi mai repede.

In momentul in care depui efort ca sa ridici/impingi/tragi/etc o greutate, se produc mici fisuri in fibra musculara. Noaptea, in timpul somnului, muschiul e reparat... si primeste si putina fibra in plus in idea ca ulterior vei mobiliza din nou acea greutate si trebuie sa fie pregatit sa o sustina. Nu observi mare lucru in 1-2 saptamani, nici miracole intr-o luna, dar treptat o sa vezi ca depui masa musculara. Apetitul creste cand faci sala, e normal. Nu exagera, dar nici nu fa foamea pentru ca nu vei avea din ce sa refaci muschiul. Muschii sunt formati din proteine, care la randul lor sunt formate din aminoacizi. O parte pot fi sintetizati de corpul nostru (aminoacizi neesentiali), dar o parte nu (aminoacizi esentiali) si pe acestia ii luam din alimentatie, din proteine vegetale si animale. Bineinteles, aminoacizii si proteinele au mult mai multe roluri si nu sunt singurii factori (glucidele, lipidele, vitaminele, minerale au si ei rolul lor), dar componenta muschiului mi se pare cel mai evident si usor de inteles motiv pentru care nu trebuie sa te infometi cand vrei sa cresti masa musculara.

Teorie e multa si poate putin plictisitoare, poate putin complicata. Te ajuta sa citesti putin despre macronutrienti (glucide, lipide, proteine) si micronutrienti.

De mentionat ca, spre deosebire de "pilula magica", sportul are si alte beneficii pe langa cresterea musculara.

| DascaluIoan a răspuns:

Nu există pilule minune cu care să faci mușchi stând în pat. Trebuie să faci exerciții fizice.