| nebunatik94 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare: infectiile urinare pot provoca infertilitate? cum se pot trata pe baza de tratamente naturiste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, infecţia urinară netratată poate genera ( indirect ) şi infertilitate.

Îţi recomand să mergi la medicul de familie pentru confirmarea diagnosticului ( eventual investigaţii suplimentare ) şi tratamentul adecvat!

Toate cele bune.

| nebunatik94 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult

| bursuc001 a răspuns (pentru nebunatik94):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

| MrAnderson a răspuns:

Stop.
Abandoneaza chestia cu remediile babesti, si mergi la un control medical.
Nu spun ca leacurile astea naturiste n-ar functiona, dar pana nu stii ce ai exact, nu incerca nimic. S-ar putea sa nu functioneze, sau chiar sa-ti inrautateasca starea, daca nu stii exact care e problema.
Si da, formele grave si netratate mult timp, pot provoca infertilitate.

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Infectia urinara netratata poate invoca multe alte boli, iar prin ele fiind da, si infertilitatea.
Cat despre tratament, cel mai indicat iti faci analizele corespunzatoare, iar medicul iti va da tratamentul corect.
Daca nu consulti medic, macar, te duci la farmacie si ceri un tratament pentru infectie urinara pe baza de plante pentru a nu avea efecte adverse.

Sanatate!

| nebunatik94 explică (pentru DraudeS):

Multumesc eu consum ceai de cozi de cirese si matase de porumb pentru aparatul renal mai exact pentru infectie urinara.Am avut anexita si chisturi ovariene dar cred ca mi-au trecut si pentru infectie urinara mi-a recomandat medicul de familie urinez, nolicin si paraetamol sinus

| nebunatik94 explică (pentru nebunatik94):

Imi cer scuze am gresit urinex si paracetamol sinus

| DraudeS a răspuns (pentru nebunatik94):

Buna ziua!

Este foarte bun ceaiul.
Este si mai bine ca ai fost la medic.

Sanatate!