| Lime a întrebat:

Port aparat dentar(fix) sus de prin noiembrie anul trecut si acum imi spune stomatologul ca trebuie sa imi pun si jos (deoarece nu e ok muscatura). Faza e ca jos am 2 masele cariate, dintre care una rau de tot (trebuie facut invelis nou, nu mai merge cu plombite). Pot sa imi repar dintii de jos daca am aparat sus?(ma refer daca imi pot face radiografie?) Ma gandesc ca nu ar fi prea bine sa imi puna jos, inainte de a rezolva maselele. Voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dentartes a răspuns:

Da va trebuie sa-ti rezolvi intai maselutele, apoi aparatul. in ceea ce priveste radiografia, depinde foarte mult de materialul din care este confectionat aparatul. probabil o ti-l indeparteze in timpul radiografiei.

| Dildau a răspuns:

Mi-e mi-a rezolvat toate maselele inainte sa imi puna amandoua aparatele...nu sunt sigura, cel mai bine e sa vorbesti cu dentistul tau...

| NinelGuevara a răspuns:

Am fost exact ca tine...da poti sa ti reparii dintii jos daca ai aparat dentar sus!