| Editzelu a întrebat:

De curand mi-am pus aparat dentar fix sus deoarece aveam dintii din fata distantati insa dentistul mi la pus pe toti dintii de sus in afara de ultimele 2 masele.
As vrea sa stiu daca e normal asa sau normal ar fi trebuit sa mi-l puna pe toti dintii si maselele de sus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Ma gandesc ca daca a fost pus de un specialist, el stie cel mai bine ce-i bine pentru dantura ta! Eu zic sa ai incredere in el fiindca acolo este vorba de chestii medicale si numai el le-a invatat cel mai bine! Apoi sunt ratiuni de forte fizice, care daca nu se respecta, dintii nu-si revin, apoi, daca nu-s respectate, dintii strica maxilarul, deci ai incredere in el, daca tot l-ai ales si banuiesc ca dupa cateva criterii. Poti consulta un altul, pentru linistea ta sufleteasca, insa nu le prea place asta! Numai bine!

1 răspuns:
| ginoxxx a răspuns:

Da, este normal, din cate stiu eu previne migratia celorlalti dinti. deci cu cat mai multti dinti in coroana cu ata mai mic pericolul de migratie al dintilor "buni". dar de ce nu intrebi direct medicul dentist?