| LifeInPink a întrebat:

Am si eu o intrebare si vreau sa ma conving care este adevarul... Daca o persoana care are probleme cu glandele si este grasa, poate slabi sau nu? Si daca da, cine imi poate spune si mie cum. Va rog frumos happy Va dau si fundita daca vreti, numai sa-mi spuneti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| angela111 a răspuns:

Te referi la glanda tiroida? Eu de exemplu am hipotiroidie, si asta inseamna ca sunt dispusa sa ma ingras daca nu tin "glanda" sub control.Ce inseamna asta!? Adica in momentul in care sa presupunem ca nu iau medicamentele o perioada, nivelul hormonilor mei din organism scade si asta presupune sa ma ingras si daca beau apa sau respir sad. Problema celor care sufera de hipotiroidie ( te ingrasi) sau hipertiroidie ( slabesti) este faptul ca poti slabi sau te ingrasa in functie de cat de bine tii sub control medicatia. Deci cunostinta ta ori nu ia corect medicamentele sau doza este prea mica daca se ingrasa sau ma rog...este deja gras. Iti spun asta din proprie experienta! Acum 2 ani nu am luat medicamentele vreo 2 saptamani pentru ca nu le-am avut. M-am gandit ca nu o sa se intample nimic ( 2 saptamani fara medicamente nu mi s-a parut a fi prea mult ). Apoi dupa 2 saptamani am inceput sa imi iau iar pastiluta pentru glanda tiroida. Vreau sa spun ca in cele 2 sap fara pastile nivelul hormonilor mei a coborat extrem de mult si m-am ingrasat 10 kg. Nu am luat 10 kg in 2 saptamani ci cam o luna. Organismului meu ia trebuit ceva timp sa ajunga iar la nivelul normal de hormoni dupa ce am reluat medicatia. Acum tin tratamentul sub control si am slabit acele 10 kg (fara sa fac aproape nimic, doar am mancat sanatos fara grasimi). Totul consta in medicatia corecta. Multumesc lui Dumnezeu, pot sa mananc ce vreau eu atata timp cat am grija sa tin tratamentul sub control. La cei care sufera de hipertiroidie se intampla acelasi lucru ( la pol opus, adica slabesc )daca nu isi iau medicamentele corect.Hipertiroidia, sa explic mai pe intelesul tuturor, inseamna ca glanda tiroida produce mai multi hormoni in organism si datorita hiperactivitati slabesti. Hipotiroidia=glanada tiroida nu produce suficienti hormoni in organism si datorita activitatii scazute te ingrasi.Cel mai bine este ca amicul sau cunostinta ta sa mearga la un medic endocrinolog si sa stabileasca ce are de facut.Deci cu siguranta poate slabi! Sper ca ti-am putut fi de ajutor. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu vreau nimic de la tine, mergi te rog, tu sau persoana vizată la un consult endocrinologic iar el spune dacă este afectată glanda endocrină sau nu.
Pa, pa.

| DianaScorpio a răspuns:

Daca are probleme cu glandele nu e foarte sigur ca poate slabi. Are nevoie de un consult la medic si medicul sa ii spuna daca se poate face ceva impotriva kilogramelor si ce anume. Totusi inainte de asta nu ar strica sa faca sport si sa fie mai atent la alimentatie sa vada daca reuseste ceva sau nu.

| SamSon a răspuns:

Deci, da, se poate slabi! cel mai bine este sa te duci la un doctor care stie ce are de facut! dar poti slabi si acasa. nu mai mananci paine si mancaruri prajite sau cu mult ulei! + mult exercitiu fizic

| LifeInPink explică:

Poi stai sa-ti spun, nu e pentru mine. vreau sa conving pe cineva ca nu este ok sa aiba atatea kilograme la varsta lui, dar problema e ca nu prea are vointa ...nu stiu de ce naiba.e lenes.sad si imi tot spune mie motivu ca are probleme cu glandele.

| emma_3169 a răspuns:

Nu stiu sigur.dar am vazut o femeie la mine la tara acum 1 an.era foarte grasa(avea probleme cu glandele).iar anul asta era foarte slaba. abia am recunoscut'o.si am inteles ca nu a mancat paine.si a mancat multe salate. sper ca te'am ajutat.