| AndreAnn19 a întrebat:

Am cateva probleme cu mama : Mereu cand se uita la mine imi spune ca sunt cat o vaca, ca am fundul mare... etc. Vreau o metoda de a slabi si niste exercitii pentru tonifiere sau ceva. Eu nu ma consider grasa ( 58-60 kg si 1.73 m), dar nu vreau sa mai aiba mama de comentat ...pana la urma tot cu ea stau in casa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu prea cred că mama ta îţi spune aşa din cauza felului cum arăţi. Poate ai supărat-o cu ceva şi ţi-a spus aşa la nervi. Ştii că oamenii spun multe la nervi.

În orice caz, ca să slăbeşti trebuie să îmbini sportul cu alimentaţia sănătoasă şi echilibrată.

Trebuie să iei trei mese principale, la ore cât mai fixe, şi două gustări.
Dimineaţa, la micul dejun poţi mânca două felii de pâine cu Finetti/două felii de pâine prăjită cu unt/două sandwich-uri/un ou fiert cu o felie de pâine prăjită/un iaurt, etc, şi o cană de ceai/lapte/cafea.
Apoi, pe la ora 11:00, poţi lua o gustare, de preferat ceva dulce, dar nu foarte caloric, ca de exemplu: o banană/un măr/nişte covrigei mici crocanţi cu vanilie/un baton Fitness, etc.
La prânz, trebuie să mănânci consistent. De exemplu o supă de legume/piept de pui la grătar sau fiert cu salată de varză sau de roşii/peşte cu legume la cuptor/piure de cartofi cu şniţele de pui/ficăţei de pui fierţi sau la grătar cu o salată, şi aşa mai departe.
Pe la ora 15:00, poţi să mai iei o gustare, tot ceva din ce am menţionat anterior, sau altceva care îţi place mai mult.
La cină, care spun nutriţioniştii că trebuie să fie cu 4-5 ore înainte de culcare, trebuie să mânânci ceva uşor. De exemplu, iaurt degresat cu un covrig/salată de fructe, şi poţi să bei o cană de lapte sau ceai.
Ideea este să eviţi prăjelile, grăsimile, băuturile acidulate, şi să consumi dulciuri cât mai puţine. Bea zilnic minim 2 litri de lichide.

În privinţa sportului, poţi să te uiţi pe Youtube că sunt multe filmuleţe cu diverse exerciţii pentru a tonifia o anumită parte a corpului. Dacă nu, ai putea să îţi faci abonament la o sală, şi să faci acolo exerciţii de Aerobic, Tae Bo, Zumba, etc. Sau poţi merge cu bicicleta, poţi sări coarda.

Şi apropo, pentru înălţimea ta 58-60 de kilograme cred că e perfect. Nu cred că ar mai trebui să slăbeşti dacă te simţi bine în pielea ta.

O zi plăcută!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai :)
Având în vedere ID-ul de user, bănuiesc că ai 19 anişori...

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 63, 6 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3-4 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.

| ElenaSA a răspuns:

Nu este corect sa i se vobeasca astfel unui copil. Mergi la sala sau cumpara un CD cu exercitii de gimnastica. Eu zic ca ai kg potrivite pentru varsta ta, dar nu strica sa faci putina gimnastica pentru a fi sanatoasa.