| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.

Vineri am facut operatie pentru extractia molarului din partea stanga jos. Am inteles ca ar trebui sa fac exercitii pentru a nu mi se atrofia muschiul, este adevarat?
Si...cam ce alimente nu am voie sa mananc?

Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dienuka a răspuns:

Nu este vorba de atrofiere. Este vorba despre depunerea de saruri in acea zona (imbinarea mandibulei cu maxilarul superior), care poate sa duca la inclestarea gurii, mai exact nu vei mai putea sa deschizi gura sau vei putea sa o deschizi foarte putin.
Sfatul meu este sa iei foarte in serios aceste indicatii si sa faci exercitiile. In cazul in care iti este greu de la durere, iei inainte cu jumatate de ora un antiinflamator si un analgezic (ex: nurofen, piafen). Poate parea ca se deplaseaza sau ca se rupe ceva de acolo, insa nu se intampla nimic.
Ai voie sa mananci cam orice. Ideea este sa nu manaci alimente foarte dure prima zi, deoarece exista riscul de a sangera mai tare (in cazul in care te-a taiat si ai si fire de sutura).
Ai grija sa nu bei sau sa nu mananci alimente foarte reci sau fierbinti si sa nu te clatesti cu putere. In acea zona se va forma un cheag, care ajuta la vindecare, de aceea este foarte important sa respecti aceste lucruri.
Insanatosire grabnica.