| Noctzia a întrebat:

Am si eu o mare intrebare. Bunica mea in varsta de 62 de ani are psoriazis palmar si plantar. Are aceasta boala de 10 luni. Are simptomele: crapaturi cu dureri si usturimi, exfoliere si mancarimi care dispar o perioada si reapar. A facut tratament cu diferite unguente: Locoid, Dermovate, Belosalic, Advantan, Protopic, Lipobase, unguent cu vit A. Pe cale orala: Vit A drajeuri, vit E perle. A facut o serie de 25 de sedinte PUVA. Daca cineva ne poate ajuta cu un alt tratament sau cu niste relati care o pot ajuta pe bunica mea cu un tratament sa raspunda aici sau sa imi timita un e-mail la id-ul rebella_andreea98@yahoo.com. Mutumim anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sand a răspuns:

Cineva din familie a avut problema asta si s-a ameliorat dupa ce a folosit unguentul Pivalat cu antibiotic, se ungea si apoi isi infasura mainile si picioarele cu folie. A tinut un regim cu argila, reduce toxicitatea. Vezi http://www.imaginelife.ro/fitness/dieta/cura_cu_argila/
Succes!

1 răspuns:
Abh
| Abh a răspuns:

Din pacate, psoriazisul este o boala cronica ce nu se vindeca niciodata. Totul este sa o tina sub control, pentru ca leziunile sa nu se intinda. Dupa parerea mea, bunica ta are un tratament complex, foarte bun, totul depinde insa de reactivitatea organismului ei la aceste medicamente.