| IlegalSmile a întrebat:

Am si eu o "mica "[pot spune] problema. Acum cateva zile am aflat si eu ca nu este bine sa schimbi samponul.Si eu asa am facut pana acum sad Am multe coji in cap si nu stiu cum as putea sa scap de ele.De acum inainte nu imi voi mai schimba samponul. O fata mi-a spus sa ma spal cu otet pe cap si vor disparea Aveti voi alta solutie care sa ma ajute sa scap de ele? Funda mare de tot love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Teo a răspuns:

Eu cand am fost mic am avut si eu coji in cap si mama ma spala cu gaz iar de atunci nu am mai avut problema asta si am avut perioade cand schimbab 5-6 samponuri in 5 luni.
Daca vrei sa incerci metoda asta e foarte simplu.Inmoi o carpa in gaz si cureti pielea capului(sa apesi un pic cand faci asta) dupa ce ai terminat iti pui un prosop in cap si stai asa o ora si dupa te speli normal.Repeta asta 3-4 zile si nu o sa mai ai probleme de genul acesta.
Sper ca am putut ajuta.happy

| CybeRAthlete a răspuns:

Nu e din cauza samponului,eu le schimb foarte des, pentru ca imi place sa incerc diferite mirosuri, etc. in fine
cojitele pot fi pe baza de stres in primul rand, sau daca ai pielea scalpului sensibila.pentru a 2-a varianta se poate achizitiona ceva de la farmacie sau poti merge la un dermatolog.
cat despre prima varianta... relax, take it slow, and let the good time roll. happy
bafta

| sonya a răspuns:

Buna. Si eu am o solutie pentru problema ta. Seamana cu cea a lui Teo. Ideea este ca in loc de gaz pui intr-un prosop cartofi rasi. Zeama lor va fi va patrunde prosopul dupa care si pielea capului. Iti pui prosopul in cap si cam tot o ora si gata. Repeti pana observi rezultate. Incearca si vezi care merge. Succes!

| stefanutza a răspuns:

Eu iti spun sa te duci la farmacie si sa ceri un sampon pe nume danfree este cel mai bun am avut si eu asa ceva se pune putin in palma si se lasa sa actioneze 5 min

| SuperJesus a răspuns:

Odata intrata in hora sampoanelor ANTI (matreata, coji, etc) acolo ramai. Daca vrei sa nu te legi la cap cu un brand de sampon toata viata, cauta solutie alternativa/naturala la problema ta si gata.
E bine stiuta problema sampoanelor anti matreata, te`ai apucat de ele nu mai poti scapa happy Adica poti, dar cu riscul de a sta cu matreata`n cap 2-3 saptamani, nimeni n-are chef de asa ceva drept pentru care vei da fuguta la magazin dupa inca un flacon. Droguri happy