| Lilly095 a întrebat:

Bună TPU am si eu o mica problemă : am unghiile foarte moi si dupa ce cresc putin se rup sau se exfoliază sad. Mentionez că nu le-am avut puse în gel (din câte știu eu și ăla deteriorează unghia). Deci aveți ceva soluții pentru a le putea întări cumva? Mulțumesc. Fundă happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ancutsa a răspuns:

Buna, Lilly!
Asa mai patesc si eu. dar stiu doua tratamente naturiste care au efect.
- Freaca-ti unghiile cu o felie de lamaie, timp de 10 zile, de 2-3 ori pe zi, nu te spala timp de cel putin jumatate de ora…vei vedea imediat o schimbare, lamaia ajuta si la albirea unghiilor.
- De asemenea pentru intarirea unghiilor incalzeste cateva linguri de ulei de masline sau ricin (daca vrei le poti combina) si apoi inmoaie-ti unghiile in uleiul caldut.
Pentru a-si face mai bine efectul, maseaza-ti mainile cu ulei de masline (cald), pune-ti o pereche de manusi din bumbac si pastreaza-le peste noapte. Ar fi bine sa faci acest tratament zilnic, timp de o saptamana…nu numai ca vei avea unghii mai tari, dar pielea mainilor tale va fi extrem de hidratata si catifelata.

Bafta! >big grin

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la un dermatolog și analize de sânge pentru diagnostic și tratament!
Pa, pa.

| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Îți recomand niște băi cu ulei de măsline, timp de 10-15 minute.
Temperatura apei trebuie să fie ridicată,cât suporți de mult. Îți bagi degetele acolo.
Îți recomand să faci de trei ori pe săptămână,cât este nevoie.
Dacă în maxim o lună nu dă rezultate de niciun fel,încearcă lacul de unghii de la farmacii, de la Avon, este unul special și aceasta ajută f.mult.

Succes!"

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus, @Lili! Băi de ulei de măsline, de 2-3 ori pe săptămână, calde cât suporți în care-ți scufunzi degetele, câte 10-15 minute.
O seară cu zâmbet să ai!

| DianaScorpio a răspuns:

Cumpara-ti intaritor de unghii. Nu stiu cat costa unul si unde ai putea gasi deoarece nu am folosit niciodata.
Mai incearca sa te dai cu oja, intareste unghia.

| Lacoste a răspuns:

Buna.
Ia niste vitamine pentru par si unghii, tine-le in ulei cald cam 5-10 minute, maseaza-le cu zeama de la lamaie.Ia-ti si un tratament pentru intarirea unghiilor de la Maybelline.

| Damasc a răspuns:

Bai calde cu ulei de parafina, se gaseste la farmacie.Sau daca nu lacu de unghii mai stiu ca le intareste.

| Yzzza a răspuns:

Buna.Aplica zeama de lamaie pe unghii.A incercat si o prietena de-a mea care avea aceeasi problema, si e chiar eficienta metoda.

| Choco a răspuns:

Hey! si eu am avut unghiile ft ft moi (am avut unghii false vreun an si de aia). si am folosit un tratament de la Farmec cu vitamina B5. scrie pe ambalaj asa. si a fost ft bun, Unghiile mi-s chiar mai tari ca inainte sa am alea false. ma fac cu el d vreo 6 luni si cu oate ca mi-s tari inca il folosesc ot ca e ft bun si nu mi se mai rup unghiile happy

| Rain_1754 a răspuns:

Tampenii. Gelul, spuma, etc. nu deterioreaza nimic. In farmacii sau pe la Avon gasesti ceva ca un lac de unghii doar ca e un produs special care le intareste si le hidrateaza. Singura. problema e ca e cam scump. Daca nu, da-te cu lac transparent. Acelasi efect.

| Crissy9Sweet a răspuns:

Poti sa cauti la AVON sau la Yves Rocher lac pentru intarirea unghiilor.Si eu am avut aceasta problema.

| Nems a răspuns:

Ia un intaritor de la avon, sau alta firma.Eu am luat unu cu lamaie, pentru ca stiu ca lamaia le face bine.Si chiar s'au intarit! Le sau mereu cu intaritor, si ca sa arate bine, ca si cu lacul, dar si pentru protectie si intarire.Mai vazusem ceva pentru craparea unghiilor, dar cred ca este cam aceeasi chestie. unele intaritoare sunt destul d scumpe.Eu am dat 21 d lei pentru o sticlutza d 12 ml.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un tratament foarte bun pentru unghiile cu astfel de probleme, cu ajutorul caruia vei obtine rezultate intr-un timp destul de bun este tratamentul pentru unghii de la farmec( http://3.bp.blogspot.com/......i-vitB.jpg ).Este foarte accesibil ca pret si nu este absolut deloc pretentios(il aplici pe unghii si se usuca imediat,intarind unghiile inca de la prima aplicare). Poti folosi,in completare,ulei de masline sau de ricin(le poti folosi si in combinatie). Acestea dau,de asemenea, rezultate bune, dar intr-un timp mai lung.