| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am o mica problema si anume unghiile mele sunt foarte moi si se rup repede. Mentionez că nu le-am avut puse în gel (din câte știu eu deteriorează unghia).
Cum as putea sa le intaresc?

Răspuns Câştigător
| RubyBRB a răspuns:

Pentru ca unghiile tale sa fie exact asa cum iti doresti, trebuie sa mananci variat si sa introduci in alimentatie mancaruri cat mai bogate in vitamine.

Printre cei mai importanti nutrienti pentru sanatatea unghiilor tale se numara vitamina A (citrice, varza, broccoli, rosii, morcov, spanac, porumb sau sparanghel), acid folic sau vitamina B 9 (broccoli, spanac, portocale, ficat de vita sau miel), vitamina B 6 (fasole, ovaz, cereale, cartofi, banane, carne de vita, carne de porc) dar si vitamina C (legume si fructe, in special citrice).

Unghiile moi, casante si foarte sensibile reprezinta, in primul rand, semnalul de alarma al organismului pe fondul unor carente de vitamine si minerale. Ce trebuie sa stii este faptul ca niciun tratament nu iti va putea intari si infrumuseta unghiile atata vreme cat problema vine din interior.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt intaritoare de unghii, sau tot felul de tratamente naturiste ..de ex :tine cateva minute unghiile intr-un vas in care ai pus ulei de masline caldut si cateva picaturi de suc de lamaie sau uleiul de ricin e foarte bun... poate ai lipsa de calciu si de aceea ti-s unghiile sensibile...

| JustAGirlxD a răspuns:

Stai liniştită kiss
Sunt tratamente ca şi lacul de unghii transparent happy. se aplică pe unghii şi se lasă o săptămână 2.
Acest tratament trebuie să-l practici până când simţi tu că are efect tratamentul love struck.
Se găseşte şi la farmacii thinking din câte ştiu eu da big grin.
Succes kiss
Fundiiiţă puppy dog eyes? Am nevoie puppy dog eyes!