| Sey a întrebat:

Am si eu o nelamurire,pentru a deveni asistent de farmacie trebuie sa faci postliceala de farmacie,eu fiind de meserie asistent medical generalist,ma gandeam ca poate imi pot echivala diploma, aveti vre o idee despre asa ceva?

Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna, nu poti, o diploma nu echivaleaza pe alta. Pentru a deveni farmacist, trebuie sa urmezi facultatea de farmacie. Pentru a deveni asistent de farmacie, trebuie sa urmezi scoala sanitara postliceala.

| zuzualina a răspuns:

Nu se pot echivala. Ce inveti la una nu inveti la cealalta.

Pentru a fi asistent de farmacie - postliceala cu profil AMF (as. med. farmacist).
Pentru a deveni medic farmacist e nevoie de facultatea de farmacie.