| Enyedi_Iulia_Bianca_1998 a întrebat:

am si eu o problema.
Acum vreo 2 luni am avut o infectie urinara care a venit cu o durere jos groaznica. Am fost la doctorul de familie, am facut testul de urina, si am avut tratament cu antibiotice de TREI ori.
De curand am fost iar si am facut testul de urina si doctorul de familie mi-a spus ca nu am nimic.
Dar pe mine inca ma mai doare jos groaznic, am cautat foarte mult pe google si am vazut multe boli ca si vaginita si vulvonia ( imi pare rau daca nu am scris bine ).
Nu am gasit nimic sigur, si inafara de durerea aia groaznica nu am alte simptome. Doar cred ca sunt putin rosie.
I-am spus mamei mele si ea spune ca e vina mea fiindca nu am baut ceai ( desi eu am baut destul de mult ) insa nu consider ca m.a ajutat cu nimic. Oricum ei nu i-a pasat.
Tin sa mentionez ca sunt in Germania si nu cred ca pot merge la ginecolog fara trimitere de la doctor fiindca sunt minora. Si sigur nu pot lua nimic de la farmacie fara reteta.
Voi ce gredeti ca am? Si ce credeti ca as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar pe baza analizei secretiei vaginale se poate determina natura afectiunii. Nici medicul ginecolog nu se poate pronunta in mod sigur fara sa-ti efectueze analizele specifice in astfel de cazuri. Mama ta ar trebui sa inteleaga si sa stie deja la varsta ei ca zona vulvo-genitala este una extrem de sensibila care se poate inbolnavi extrem de usor indiferent ca esti fetita minora sau femeie adulta. Deoarece patologia este diversa si simptomele pot semana de la o boala la alta, este necesar consultul unui specialist si tratarea urgenta a patologiei.Nu poti folosi medicamente nerecomandate de medic, asa dupa ureche. Discuta cu mama ta neaparat. Multa sanatate!