| baby2594 a întrebat:

Am si eu o problema.de cate ori ma epilez cu aparatul de ras ma irit ingrozitorsad. ce pot face sa nu mai ma irit? Dau fungitza:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Loredana_4793 a răspuns:

Nu te mai epila cu aparatul de ras.Iti va creste parul mult mai des si mai repede.Incearca alte metode spre exemplu ceara sau epilatorul.Si de la ele o sa iti apara iritatii dar in maxim o zi iti trec, pe cand de la aparatul de ras ele nu apuca sa iti treaca pentru ca tu il folosesti mai des.Am avut si eu problema asta cand eram mai mica.Am folosit tot felul de creme dar nu mi-a trecut, apoi am fost la mare si de la bronz mi-au trecut acele iritatii.De atunci nu mai folosesc aparatul de ras.De 4 ani ma epilez cu ceara si cu epilatorul si sunt multumita.Acele iritatii nu vor trece rapid.Incearca sa renunti la aparatul de ras. Pupicikiss

8 răspunsuri:
| LaLalaaa a răspuns:

Eu ma dau mereu dupa ce ma epilez cu vata+spit. te ustura putin de tot dar imi trece imediatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru barbati exista lotiune aftershave pentru ten sensibil, e de consistenta laptoasa si nu te ustura fata cand dai cu ea. presupun ca exista si pentru fete o asemenea lotiune. well, indiferent unde te happylezi.;-)
Ei bine, cred ca o poti folosi si pe aia de baieti la o adica, daca nu gasesti, plus ca mirosul lotiunilor afetrshave pentru ten sensibil e mult mai putin persistent decat cele pe baza de alcool(cele ca apa-lichid transparent deci), asa ca nimeni nu va sti ce ai folosit.
Oricum, vezi daca gasesti pentru fete si dupa aia iei o decizie.

| lollipopzz a răspuns:

Heyy... sper ca nu te superi ca iti spun parerea mea.Eu cred ca daca te iriti sa nu te mai epilezi cu aparatul de ras.Sunt creme de epilat care nu irita pielea sensibila cum o ai tu.Nu toata lumea este "imun" la aparatul de ras. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| dyDix a răspuns:

Lama trebuie sa fie noua.nefolosita de nimeni.ca altfel te iriti.mai ales daca e zona intimastraight face parerea mea. date cu pudra :straight facepoate merge asahappy

| ♥∂เxყ♥ a răspuns:

Eu, de obicei inainte de epilat, folosesc o crema hidratanta... o las ceva timp sa intre in piele iar dupa epilat, la fel, ajuta pielea iritata... poti incerca, Have a nice day!

| Ram_6376 a răspuns:

Inainte de a te epila da-te cu o crema foarte hidratanta si las-o sa intre in piele. Iritatia apare pentru ca pielea este foarte uscata

| Adrian_8202 a răspuns:

Nu te mai rade!happy

| Adrian_8202 a răspuns:

Nu te mai rade!