| pretzel a întrebat:

Dupa ce ma epilez imi apar niste bubite rosii (adica ma irit). Ce as putyea face? P. S: ma epilez cu aparatul >electricFundita pentru cel mai folositor raspunsbig grin

Răspuns Câştigător
| claudia_7744 a răspuns:

La toata lumea care se epileaza cu aparatul apar bubitele alea...pentru ca aparatu smulge din radacina si daia...nu prea ai ce sa faci oricum iti trece iritatia in cateva ore.
ai putea totusi dp sa fol o crema cu menta.eu aveam una.niveia si era ori cu aloe vera ori cu menta numai stiu sigur dar stiu ca era super buna cand ma iritam:X

11 răspunsuri:
| luciana200972 a răspuns:

Inainte de epilare fa un peeling(o exfoliere), iar dp epilare foloseste un body butter sau o body lotion fara alcool, sper ca ti-am fost de folos

| denisa20 a răspuns:

Cumpara un gel dupa epilare de la farmec si iti dai dupa ce te epilezi.

| foxi a răspuns:

Foloseste lotiuni dupa barbierit!

| Sin a răspuns:

Acele bubite sunt normale, apar din cauza iritatiei. Daca ai pielea sensibila ele tot apar, nu conteaza ca folosesti crema, aparat de epilat, ceara sau bic.
Evita lotiunile si spray-urile de corp.
Imendiat dupa ce te-ai epilat mergi si pune-ti sub dus rece picioarele, cateva secunde, le tamponezi usor cu un prosop si le pudrezi cu pudra de talc mentolata(gasesti la farmacie, costa cam 6-8 lei)Nu o sa te mai iriti, inrosesti, nu o sa mai ai nici mancarimi nici bubite.Foloseste pudra 2-3 zile la rand dupa ce te-ai epilat si o sa fie bine.

| Gabytzaa98 a răspuns:

Bine ar fi sa dai cu spuma de ras sau cu sapun inainte sa te epilezi. vrei previne acele bubite rosii.eu ianinte nu stiam si ma faceam cu lama direct pe piele si nu mai puteam de usturime si mancarime, am aflat si eu ca se da cu sapun sau cu spuma de ras. Dupa epilare se da cu un gel pentru revigorare sau cu spirt.NU folosi creme! poti face cancer de piele

| andreeacontesa a răspuns:

Pai pielea ta este sensibila trebuia sa iti iei si u un epilator cu suport pentru durere adica diminuator de durer (pielea ta este sensibila si aparatul cand trage firul de par lasa acele punctulete rosi la care le zici u bubite)

| Dannyjj a răspuns:

Pai eu sunt baiat si cand ma barbieresc imi dau cu spuma de barbierit ca sa nu ma irit iar apoi cu after shave.

| Aѕнℓєу♥ a răspuns:

Si mie mi se intampla asa ceva.big grin
DUpa ce termin ma dau un pic cu crema, si mai incolo dispar.
tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Bubitele apar pentru ca aparatul smulge firele direct din radacina. Ca sa nu iti mai apara trebuia sa iti tii mainile, picioarele (depinde unde te epilezi) in apa calda, pentru ca porii sa se dilate. In felul acesta, aparatul trage mult mai usor firele de par. Eu asa fac si nu prea mai apar bubite. Dar daca tot apar asa mai multe da-te cu o crema speciala pentru dupa epilare. Sper ca ti-a fost de folos raspunsul meuhappy.

| Tzukushi a răspuns:

Uremeaza acesti pasi si vezi daca functioneaza

http://www.sfaturilemariei.com/iritare-dupa-epilare/

.

| glamorous_1780 a răspuns:

Putin spirt.